KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 13-05-2024 15:48

‘Kurtuluş Destanı’bir kez daha sahnelendi

Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı bölümler halinde anlattığı ‘Kuvâ-yi Milliye’sinden uyarlanan Anadolu insanının kurtuluş mücadelesini anlatan ‘Kurtuluş Destanı’ adlı oyun, Nürnberg Objektif Kültür Merkezi‘nde (OKM) seyirciyle buluştu.

‘Kurtuluş Destanı’bir kez daha sahnelendi

 

Yönetmenliğini Bursa Devlet Tiyatrosu’ndan Harun Türköz’ün yaptığı oyunda, Ertuğrul Karakaya, Murat Ovant, Cihan Kente, Cansu Eser, Tuğba Ülkü, Kürşat Sarıkaya, Nilay Tüfek Özkaya, Erdinç Molla, Alper Aydoğan, Meltem Topal, Fatoş İyen, Çağlar Yılmaz ve Bekir Şenoğlu Şener rol aldı. Oyunun dekor tasarımını Ahmet Kıral, Kostümünü Derya Dagdelen, Tasarımını İsmail Hakkı Demir, Müziğini Sedat Deveci ve Oktay Girikoğlu, Dekor Teknik servisini Serkan Bahar ve Bahri Akyol, Işık düzenini Ayşegül Kesat ve Metin Kurtuluş üstlendi.
OKM Başkanı Cihan Kente, oyunla ilgili şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 100.Yılı için hazırladığımız Kurtuluş Destanı isimli oyun, istek üzerine tekrar seyircisiyle buluştu. “Oyunda, 1919’da memleketin içinde bulunduğu ağır koşullar ve insanların yılgın, ümitsiz, çaresizken, özgürlükleri için nasıl olağanüstü bir güçle ayağa kalktıklarının destanıdır. Nazım Hikmet, tarihsel perspektif içinde anlattığı somut gerçekle Kurtuluş Savaşı Destanı’nın hem anlatıyor”


‘KAHRAMANLARIMIZ UNUTULAMAZ’

OKM Kültür ve Sanat Yönetmeni Ertuğrul Karakaya ise şunları söyledi: “Kurtuluş Savaşı, tarihin hiçbir döneminde esaret altında yaşamamış Türk milletinin, kadını-erkeği, yaşlısı-genci, köylüsü-kentlisi ile topyekûn verdiği, dünyada pek az millete nasip olan destansı bir mücadeledir. Cephede çarpışmak kadar, ordunun erzak ve cephane ikmalini sağlamak da son derece hayati önem taşımaktaydı. Cepheye ulaşan yollar, gece gündüz sırtında mermi taşıyan ya da malzeme yüklü kağnıları sevk eden kadınlarımız ve kahramanlarımız unutulamaz. Kurtuluş Savaşı’nda kıyıda köşede kalmış insanlarımızın kahramanlığını anlatan oyun, bazı insanı düşündürür bazılarını da ağlatır.”

İlhan BABA/NÜRNBERG

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni