EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-03-2023 22:52

Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü (DTI) şirket ve okul temsilcilerini Mannheim’da mesleki eğitim konulu kahvaltıda buluşturdu.

MANNHEIM. Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü’nün davetiyle (DTI) 19 Mart Pazar günü Mannheim ve çevresinden yüzün üzerinde katılımcı “Mesleki Eğitimde Boşlukları Dolduruyoruz” başlıklı kahvaltıda zanaat, ticaret ve sanayide yaşanan personel açığını ve Z kuşağının mesleki tercihlerini tartıştılar. Rhein-Neckar İşverenler Derneği (TID) ve Mannheimer Morgen/Haas Media GmbH işbirliğinde, spor klubü TSV Mannheim 1846 e.V. ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe siyasi temsilciler de yoğun ilgi gösterdi.

Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü (DTI) şirket ve okul  temsilcilerini Mannheim’da mesleki eğitim konulu kahvaltıda  buluşturdu.

DTI Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan (SUNTAT) konukları selamladığı konuşmasında iyi bir mesleki eğitimin sosyal uyumu ve ekonomik kalkınmayı güçlendirdiğini ifade ederken “eğitim gören sadece bir mesleği değil, kendi olmayı da öğrenir: Ne istediğini bilen, özeleştiri yapabilen, yeni fikirlere açık, kendi köklerinin bilincinde ama aynı zamanda dünyayı da kucaklayan, sorumluluk sahibi bir insan olarak yetişir. Bu imkan herkese tanınmalıdır” dedi. DTI’nin dahil olduğu sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdikleri projelerle resmi eğitim sistemini zenginleştiren ve tamamlayan önemli aktörler olduğunu vurgulayan Baklan, eğitimle ilgili tartışmalarda seslerinin duyulması gerektiğini belirtti.

Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu açılış konuşmasında mesleki fırsatlar alanında rehberlik sağlamanın gençler için önemini vurgularken İşgücü Piyasası Uzmanı ve DTI Müdürü Prof. Dr. Franz Egle, Almanya genelinde her beş mesleki eğitim yerinden birinin boş kalmasının endişe verici olduğunu ifade etti. Meslek öğrenimine dair rehberlik faaliyetlerinde anne ve babaların da hedef kitle olarak dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Egle, TikTok gibi gençlere hitap eden güncel mecraların da önemine işaret etti.

DTI’nin konzeptini hazırladığı ve 2019 yılında ilk defa pilot proje olarak Johannes-KeplerGemeinschaftsshule’de uyguladığı proje “Ausbildung: (K)ein Thema!” [Mesleki Eğitim? Sorun değil!] – A(k)T öğrencilerle mesleki eğitim gören ‘çırakları’ (peer coaching) ilk etapta sınıf ortamında buluşturuyor. Öğrenciler, sözkonusu meslek üzerine çalışma ortamından aldıkları maaşa kadar akıllarına takılan her türlü konuyu birebir yaşıtlarına sorma imkanı bulurken ikinci etapta mesleki eğitim veren işletmeyi ziyaret ediyorlar. A(k)T, mesleki öğrenim hazırlığı sınıflarında bulunan gençleri doğrudan işletmelerle buluşturup onlara mesleki rehberlik Deutsch-Türkisches Institut für Arbeit und Bildung e.V. ǀ info@dti-mannheim.de ǀ www.dti-mannheim.de ǀ facebook.com/ DTI-MANNHEIM 2 süreçlerinde yardımcı olmayı ve işletmeleri doğrudan geleceğin çıraklarıyla buluşturmayı amaçlıyor.