KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 05-06-2024 11:36

Türk Kültür Merkezinde Muhteşem Çini Sanatı Sergisi ve Gitar Dinletisi

Türk Kültür Merkezi‘nde (TKM) Ekim 2023’ten bu yana devam eden çini sanatı kursu eğitmeni ile öğrencileri, kurs süresince ürettikleri eserlerini muhteşem bir sergi ile sanat severlerin beğenisine sundu.

Türk Kültür Merkezinde Muhteşem Çini Sanatı Sergisi ve Gitar Dinletisi

 

 

 Serginin açılışı T.C. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Eğitim Ataşesi Doç. Dr. M. Fatih Kılıç, Frankfurt Türk Camii Dernekleri Çalışma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt ve çini kursu eğitmeni Ayşe Kurt tarafından yapıldı. Serginin açılışına, Frankfurt Emniyet Eski Müdürü Gerhard Bereswill, Frankfurt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edmund Weber, Niederrad Mevlana Camii Başkanı Ayhan Yıldız, HEADD Başkanı Yelda Acar-Gösterişli’nin yanı sıra birçok STK temsilcisi ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Etkinliğin moderatörlüğünü yapan Dr. Hüseyin Kurt, T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından „WorlEye – Dünya Göz“ hastanesi sahibi Dr. Fazıl Peru sponsorluğunda düzenlenen çini kursunun hummalı bir çalşma sonucu ürettiği eserleri sanatseverlerin beğenisine sunduğu etkinliğe yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TKM’deki eğitim, kültür ve sanat alanında yapılan çalışmaları mümkün kılan ve himaye eden T.C. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer‘e ve bu çalışmaların bir kısmını titizlikle planlayan ve koordine Eğitim Ataşesi Doç. Dr. M. Fatih Kılıç’a teşekkür etti.

Dr. M. F. Kılıç yaptığı kısa selamlama konuşmasında TKM’de eğitim, sanat ve musiki alanında yapılan faaliyetler hakkında bilgi vererek Frankfurt Camiiler Birliği’nin inisiyatifi ve Dünya Göz sponsorluğunda ilk defa gerçekleşen ve eğitmen Ayşe Kurt tarafından verilen çini kursu ile Osmanlı İmparatorluğu döneminde zirveye ulaşan ve günümüzde Kütahya’da yoğun şekilde icra edilen çini sanatını Almanya’da da öğretme, tanıtma ve sergileme fırsatı bulduklarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkonsolos E. Tunçer‘e, kursun sponsoru olan Frankfurt Dünya Göz Hastanesi‘nin sahibi Dr. F. Peru ve çini sanatı eğitmeni Ayşe Kurt ile disiplinli bir eğitim çalışması sonucu sergilenen sanat eserlerini meydana getiren kursiyerlere teşekkür etti.

T.C. Frankfurt Başkonsolosu E. Tunçer yaptığı konuşmada, TKM’nin amacının eğitim, sanat ve musiki alanında eğitim vermek, hizmet sunmak ve yapılan çalışmaları kültür ve sanat severlerin beğenisine sunmak olduğunu belirtti. Diğer sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra birbirinden güzel eserlerden oluşan ve sanat severlerin beğenisine sunulan bu çini sergisiyle TKM’nin gerçek anlamda amacına ulaştığını dile getirdi. Bu amaçla, Başkonsolosluk olarak sanatsal alandaki çalışmaları gönülden destekleyip himaye ettiklerini söyleyerek çini kursu eğitmeni Ayşe Kurt ile öğrencilerine ve gitar kursu eğitmeni M. Ali Yıldırım ile kursiyerlere teşekkür etti.

Çini Kursu eğitmeni Ayşe Kurt yaptığı konuşmada gençliğinde çok sevdiği sanat eğitimi almak için üniversite eğitimine çeşitli nedenlerle başlayamadığını ancak Kütahya’nın o dönemde çini sanatının önde gelen kuruluşlarından „Altın Çini“ atölyelerinde çok sevdiği çini sanatının inceliklerini öğrenme ve icra etme fırsatı bulduğunu belirterek evlilik nedeniyle Almanya’ya geldiği için çok sevdiği çini sanatına çocuklarını büyütüne kadar ara vermek zorunda kaldığını söyledi. A. Kurt Almanya’da sanatını içra etmek için tekrar fırsat bulduğunda, gerekli altyapı olmaması nedeniyle tuval üzerinde akril boyalar ile bu sanatı icra etmeye çalıştığını, daha sonra bu sanatı icra edilebileceği atölye bulduğunu, Kütahya’daki imkanlar kadar olmasa da bu atölyenin verdiği imkanlar çerçevesinde çini sanatını icra etmekten ve öğrenmek isteyenlere öğretmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çini sanatının tarihi sürecinin yanında bu sanatın icrası ve kullanılan malzemeler ile ilgili teknik bilgiler veren A. Kurt, çini sanatında kullanılan boya ve motiflerin tarihi, dini-felsefi, psikolojik mana ve boyutları hakkında bilgiler sundu. TKM’de ilk defa gerçekleştirilen çini kursu çalışmaları hakkında da gelen misafirleri bilgilendiren A. Kurt, kursiyerlerin, bu sanatı öğrenmek için gösterdikleri üstün gayret ve başarılı preformanslarından övgüyle bahsederek kursiyerlerin temel ilkelerini öğrendikleri çini sanatına bağlı kalarak bundan sonraki sanat hayatlarında kendilerini geliştirmeye devam edeceklerine inandığını söyledi. A. Kurt konuşmasının sonunda başta Eğitim Ataşesi Dr. Kılıç olmak üzere TKM’deki kursun gerçekleşmesinde maddi ve manevi katkısı olan herkese ve çini sergisine teşrif eden sanat severlere teşekkür etti.

Cini kursu kursiyerlerinden Hanife Satır ve Nurcan Karakuş kursiyerler adına söz alarak kursla ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdiler ve kurs eğitmeni A. Kurt’a bu sanatı kendilerine sevdirdiği ve öğrettiği için teşekkür ettiler.

Etkinliğin daha sonraki bölümünde gitar kursu öğretmeni M. Ali Yıldırım ve kursiyer Abdullah Sağlam kısa birer konuşma yaparak kurs hakkında bilgi verdiler duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Daha sonra gitar kursu kursiyerleri sırayla sahne alarak misafirlere gitar dinletisi sundular.

Gitar konserinin akabinde Başkonsolos E. Tunçer gitar kursiyerlerine, Eğitim Ataşesi Dr. Kılıç da çini kursu kursiyerlerine katılım sertifikalarını takdim ettiler. Daha sonra her iki kursun kursiyerleri eğitmenlerine teşekkür ederek eğitmenler için hazırladıkları hediyelerini takdim ettiler, grup fotoğrafları çektirdiler.  Çini kursu eğitmeni ve kursiyerleri çini kursu anısına Eğitim Ataşesi Dr. M. Fatih Kılıç’a özel tasarım çini tabak takdim ettiler.

Konuşmaların son bölümünde Alman misafirlere söz verildi. Frankfurt Emniyet Müdürü G.  Bereswill duygu ve övgü dolu konuşmasında, kendisinin emekliliği vesilesiyle düzenlenen veda töreninde, Frankfurt Camiler Birliği tarafından kendisine takdim edilen sanatçı A. Kurt’un özel tasarımı çiniyi, bu etkinlikte edindiği bilgiler çerçevesinde tekrar yakından inceleyeceğini belirterek, kendisinin çini sanatı sergisine davet edilmesine duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. E. Weber ise sanatın felsefi boyutuna değinerek meşhur Alman filozof Hegel’in sanat ve estetik düşünceleri bağlamında sanatı hayatın Pazarı/Pazar günü olarak tanımladığını söyledi.

Etkinliğin son bölümünde kursiyerler tarafından hazırlanan ikram eşliğinde sanetseverlere çini sanatı eserlerini yakından görme ve inceleme, kurs egitmenleri ve kursiyerler ile sohbet fırsatı verildi.

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni