KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 22-02-2024 10:35

‘Zaferin Yolunda 30 Ağustos’ çok beğenildi

Nürnberg’de faliyet gösteren Türk Eğitim ve Kültür Derneği (TEK-DER) tiyatro ekibi tarafından, ‘Zaferin Yolunda 30 Ağustos’ adlı iki bölümden oluşan müzikli oyun sahneye konuldu. Hasan Polat’ın yazıp yönettiği oyunun ışık düzenini Erhan Düdükçü yaptı.

‘Zaferin Yolunda 30 Ağustos’ çok beğenildi


 


Tek-DER salonunda, saygı duruşu ve istikal marşının okunmasının ardından başlayan oyunda Fatma Gül Polat, Çağla Düdükçü, Gülsen İşbilir, Cenkay Sezer, Okan Alper ve Sevilay Süleymanoğlu rol aldı. Oyunda, Yemen türküsü ile Nasir Turunc ve Davet  Şiiri ile Mehmet Akçay renk kattı.

Müzik dinletisinin yer aldığı ikinci bölümde, Tek-Der koro şefi Sinan Aytan yönetiminde Samet Durmuş, Onur Öğe, Ali Aytan müzisyen ekibinden oluşan sazlar eşliğinde, solist Devrim Seven okuduğu Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküleri dinleyen davetliler duygulu anlar yaşadı. 


Hasan Polat, “Büyük taaruz ve 30 Agustos zaferine giden yol ile İzmir in kurtuluş sürecindeki gelişmeler anlatıldı. Askerlerin savaştaki kahramanlık hikayeleri canlandırıldı. Bu günü yaşıyorsak, o günlere borçlu olduğumuz vurgulandı. Halkımızın Cumhuriyet ve onun kazanımlarına sahip çıkması en büyük dileğimiz” dedi.
Tek-Der Kültür ve Sanat sorumlusu ve Tek-Deer koro şefi Sinan Aytan’da “Kültür, eğitim müzik ve sosyal ağırlıklı çalışmalarla bir kurum olarak hizmet vermeye devam eden Tek-Der,Nürnberg kültür hayatının canlanmasına büyük bir katkı sunuyor” dedi.

İlhan BABA/Nürnberg

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni