KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 20-05-2024 15:12   Güncelleme : 20-05-2024 16:23

19 Mayıs gençlik yürüyüşü düzenlendi sonra coşkulu kutlama yapıldı

Almanya’nın Nürnberg kentinde ’19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Kutlaması‘ nedeniyle Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci himayesinde ilk defa Türk bayrakları eşliğinde 19 Mayıs Gençlik yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşün ardından Wöhrderwiese isimli yeşil alanda müzik eşliğinde coşkulu kutlama yapıldı.

19 Mayıs gençlik yürüyüşü düzenlendi sonra coşkulu kutlama yapıldıKutlamaya Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Başkonsolos Cebeci bir konuşma yaparak şunları söyledi: 19 Mayıs Aziz bir milletin diriliş hikayesidir. Millî mücadelesinin simgesidir ve kurtuluş savaşının öncüsüdür. Hepiniz yaptığımız etkinliklere katılırsanız memnuniyet duyarım.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve milli mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi ve fedakâr gazilerimizi anıyorum ve önlerinde saygı ve minnetle eğliyorum’ ’dedi. Cebeci, özgüvenli iyi eğitim almış başarılı gençler yetiştirmek bizlerin görevidir. Türk diline ve Türkçemize sahip çıkalım, okullarda Türkçe derslerine katılmasını sağlayalım. Bugün gerçekleşen anlamlı kutlamaya katılanlara destek verenlere teşekkür ediyorum” dedi.


Kutlamada, bandırma vapur şiiri ve Atatürk’ün gençliğe hitabesi okundu. Özer Tekvando okul öğrencileri tekvando gösterisi ve çuval yarışı, halat çekme ve çember yarışları yapıldı. Fürth Kültür Derneğinin Hip Hop grubunun gösterisi ilgiyle izlendi.


Nürnberg’de konser veren Selda Bağcan’ da kutlamaya katıldı konser nedeniyle ayrıldı.

İlhan BABA/NÜRNBERG

 

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni