KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-06-2024 11:56   Güncelleme : 07-06-2024 19:11

24. FRANKFURT TÜRK FİLM FESTİVALİ FRANKFURT CINESTAR METROPOLIS SİNEMASINDA GÖRKEMLİ BİR ÖDÜL TÖRENİ İLE START VERDİ.

Frankfurt CineStar Metropolis Sinemasında düzenlenen açılış töreninde daha çok Hessen Eyaletinden, genel olarak ise Almanya' nın çeşitli şehirlerinden ve Türkiye' den gelen konuklar, Festival komitesi başkanı Hüseyin Sıtkı, Frankfurt Belediye Başkanı Mike Josef ve Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer' in yaptıkları kısa ve anlamlı konuşmaları dinledi, hemen sonrasında ise bu yıl 24. yaşını kutlayan festivalin ödül töreninde tiyatro sanatçısı Çiçek Dilligil uzun yıllar önce aramızdan ayrılan anne ve babası tiyatro sanatçıları Belkıs ve Avni Dilligil ve halası Aliye Rona adına kendisine verilen Vefa ödülünü kabul etti.

24. FRANKFURT TÜRK FİLM FESTİVALİ FRANKFURT CINESTAR METROPOLIS SİNEMASINDA GÖRKEMLİ BİR ÖDÜL TÖRENİ İLE START VERDİ.

 

Takdim sırasında oldukça duygulu anlar yaşayan tiyatro sanatçısı Dilligil, sahneye çıkmaya alıştığını sandığını, ödülü alırken bu kadar zorlanacağını düşünmediğini söyledi. Törende ayrıca Türk Sinemanın en yetenekli isimlerinden Erkan Can ve Derya Alabora ise yaşam boyu başarı ödülüne lâyık görüldü. Yönetmen Tolga Örnek, sinema sanatçısı Cengiz Bozkurt ve Burhan Kuzum' un renk kattığı festivalde açılış günü Metropol sinemasında ödüllü yönetmenin komedi filmi "Mucize Aynalar" gösterildi. Hessen eyaletinin çeşitli şehirlerindeki sinemalarda "Kuru Otlar Üstüne" ve "Beyaz Dağın Çocukları" gibi ödüllü filmler de seyirci ile buluşacak. Bu yıl da Festival boyunca sinemaseverler kısa ve uzun metrajlı onlarca film ile kaliteli sinemaya doyacaklar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiyeli sinema seyircileri açılış törenine yoğun ilgi gösterdi. Salonda adeta boş yer bırakmayan sinemaseverler, Türkiye' den gelen sinema ve tiyatro sanatçılarına yoğun bir ilgi ve alaka gösterdiler, birlikte fotoğraf çektirdiler.

Bilindiği üzere bu yıl festivalin teması "Sinema ve Şiddet" olarak belirlendi, katılımcı yönetmen ve oyuncular ise çeşitli sinemalarda gösterime giren filmleri sonrası izleyiciler ile film üzerine kısa birer tartışma imkanı bulabilecekler. Bugün ise Evangelische Akademie' de saat 18:00' de yine " Sinema ve Şiddet" üzerine bir podyum tartışması sinemaseverleri bekliyor. Festival programındaki filmlerden bazıları ise şöyle;

- Yüzleşme

- Zaferin Rengi

- Faruk

- Aşk mevsimi

- Ölümlü Dünya-2

- Kuru Otlar üstüne

- Komünist Osman

 Ufuk Evlâ Bostan / Frankfurt

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni