YAŞAM
Giriş Tarihi : 25-06-2024 19:07

Almanya'da "demokratik haklar" için 220 bin kilometreden fazla yol yaptı

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı Aydın Akın, yaklaşık 20 yıldır Türk bayrağı astığı bisikletiyle Berlin yollarında "demokratik haklar" için 220 bin kilometreden fazla yol katetti.

Almanya'da

Akçakoca'da dünyaya gelen Akın, üniversiteyi bitirmesinin ardından 1968'te eğitimini sürdürmek üzere Berlin'e gitti.

Ülkeye gelmesinin ardından bir yandan da çalışma hayatına başlayan Akın, vergi uzmanı olarak buradaki yaşamını sürdürdü.

Akın, Berlin'de vergi danışmanı olarak çalışmaya başladığında Türk misafir işçilere ücretsiz danışmanlık da yaptı.

Almanya'da Türklerin yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olmaması üzerine konuya dikkat çekmeye karar veren Akın, megafonunu, düdüğünü yanına alarak, Türk bayrağı astığı bisikletiyle Berlin yollarında 220 bin kilometreden fazla yol aldı.

Akın, Son 20 yıldır neredeyse her gün Berlin'de "yabancılara seçim, vergi ve vatandaşlık gibi haklarda eşit haklar" verilmesi için 60 kilometre bisiklet sürüyor.

"Şimdiye kadar 10 bisikletim hurdaya çıktı"

Akın, AA muhabirine, Almanya'ya gelme sürecini ve bu süreçte yaşadıklarını anlattı.

Son 20 yıldır neredeyse her gün Berlin'de "yabancılara seçim, vergi ve vatandaşlık gibi haklarda eşit haklar" verilmesi için iki megafonu ile 60 kilometre bisiklet sürdüğünü aktaran Akın, "Almanya'da demokrasiyi arıyorum ama bulamıyorum." dedi.

Berlin'de Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg ve Neukölln ile federal meclisin bulunduğu Mitte'de dolaştığını ifade eden Akın, pankartlar açıp, sloganlar atarak, düdük çalarak yoldan geçenlerin ilgisini "haksızlıklara" karşı çektiğini dile getirdi.

Akın, protestolara başladığı süreçten bugüne kadar 10 bisikletinin hurdaya çıktığını söyledi.

Ayrıca yabancıların hakları için kurumlara dilekçe verdiğini ve mektuplar yazdığını belirten Akın, 2007'de Federal Meclis'in dilekçe komisyonuna "hak davasını" sunmak üzere davet edildiğini ve kendisine verilen 5 dakikalık süreyi aşarak, 30 dakika konuştuğunu anlattı.

"Mezara kadar devam edecek"

Akın, "Alman devletinin bir grup yerleşik yabancı ile diğerleri arasında yasal bir fark oluşturması çok kültürlü toplumu bölüyor. Ben Alman vatandaşlığı istemiyorum, sadece hukukun üstünlüğüne saygı duyulmasını istiyorum. Alman demokrasisi henüz tamamlanmadı ve mezara kadar da bisiklete binmek ve ses çıkarmak benim görevim olmaya devam edecek." şeklinde konuştu.

Alman vatandaşı olmadığını belirten Akın, "Almanya yanlış yapıyor. Bende esas hakkı olan Türkiye. Ben Türkiye'de para ödemeden okudum. Şu an emekliyim ve halen vergi ödüyorum." ifadelerini kullandı.

Akın, Almanya'da birinci kuşağın çifte vatandaşlık hakkını alamadığını, ikinci kuşağın da hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

"Eşim ve çocukların 'en fazla 3 yıl dayanabilir' dedi"

Akın, sürece başlamasının ardından eşi ve çocuklarının, "En fazla 3 yıl dayanabilir" dediklerini aktararak, değişimi gördükçe protestolarına devam ettiğini dile getirdi.

Bisikletine Türk bayrağını asarak Türk olduğu mesajını verdiğini belirten Akın, "Bayrağı asarak Türk olduğumu söylüyorum. Onu neden söylüyorum. Burada hep gülerek, eğlenerek çalıştığım için Güney Amerikalı diyorlar, İtalyan diyorlar. Türkiye'yi temsil ediyorum." dedi.

Aydın Akın, "Almanya demokrasiden bahsediyor ve 'hukuk devletiyim' diyor. Ben kendimden değil, onun dediklerinden hareket ediyorum. Eğer sende demokrasi varsa eşitlik yok. Şu anda yabancı pasaportu taşıyoruz. Ama sen Avrupalıya her türlü hakkı veriyorsun ama bana vermiyorsun. Neden? O da yabancı bende yabancı. İşte demokratsan bu ayrımı yapmayacaksın. Ayrım yapıldığı vakit kim olursa karşısındayım." ifadelerini kullandı.

Kanser nedeniyle 29 yaşındaki oğlunu kaybettiğini, çocuğunun vefatıyla bir süre protestolarını azalttığını dile getiren Akın, daha sonra zaman kaybetmeden yeniden faaliyetlerine başladığını söyledi.

Akın, "Haksızlık görüldüğü vakit ben onun peşindeyim. Benim yaptığımdan bir sürü insan istifa edecek ve bunun sevabını da ben alacağım." dedi.

Aydın Akın, Almanya'daki Türk gençlere, "Karar vermeden önce yapılanları izleyin. Taraf tutmasınlar. Kendi görüşlerini tahlil ederek ona göre karar versinler. Ben verdiğim kararların hepsine ulaştım. Bir tek oğlumu istiyordum ona ulaşamadım, bunu yapacak gücüm yoktu çünkü onu bana veren aldı. Bir ışık gördüler mi kim olursa olsun doğru yapıldıktan sonra Allah yardım ediyor. Ben o yardımı gördüm." tavsiyelerinde bulundu.

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni