KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 07-08-2023 15:16

Aşure günü,birlik,beraberlik ve güzellik demektir!

Coburg Alevi Kültür Merkezi- Cem Evi’nde (NAKM- Cemevi), Kerbala şehitleri anıldı ve aşure lokması dağıtıldı.

Aşure günü,birlik,beraberlik ve güzellik demektir!


 Aşure paylaşım proğramına, Coburg Belediye Başkanı Dominik Sauerteig, Coburg üçüncü Belediye Başkanı Can Aydın, Coburg AKM-Cemevi Onursal Başkanı Nurettin Aydın, Coburg ve çevresindeki bazı derneklerin temsilcileri ile Alevi vatandaşımız katıldı.

Muharrem ayının, aşurenin anlamı ve öneminin anlatıldığı programda, Coburg Alevi Kültür Merkezi ve Cem Evi Onursal Başkanı Nurettin Aydın şunları söyledi: “Bizim için Muharrem ayı kutsal aydır. Kerbela'da Hz. Muhammed'in torunu, Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hüseyin'in Muharrem ayının 10'uncu gününde şehit edilmesi nedeniyle imam Zeynel Abidin'in kurtulmasının ardından 12 imamın acılarını anmak ve anlamak için Aleviler yasta olurlar. 12 gün oruç tutarlar ve yas yemeği olarak da aşure yapıp paylaşırlar, dağıtırlar. Aşure günü birlik, beraberlik ve güzellik demektir ”dedi
ALEVİLİKTE İNSAN SEVGİSİ ÖN PLANDADIR

Alevi felsefesinde insan sevgisinin ön planda tutulduğunu ve Alevilerin 72 millete aynı nazarla baktığını belirten Aydın “Biz aleviler iyiden, doğrudan mazlumdan yana bir duruş sergileriz. Yaşadığımız bu ülkede hakların alınabilmesi, var olan sorunların çözülebilmesi birlik ve beraberlikten geçer. Ortak menfaatlerde birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik içinde hareket etmeliyiz. Aşuremizin meydana gelmesine emek veren tüm canlarımızın emekleri hak katında kabul olsun” dedi.