DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-10-2023 12:34

BAKBAK: İSTİKLALDEN İSTİKBALE CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN

Emsalsiz bir kurtuluş mücadelesinin eseri, bağımsızlığın sembolü, yarınların teminatı Cumhuriyetimiz 100 yaşında. İstiklalden istikbale Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.

BAKBAK: İSTİKLALDEN İSTİKBALE CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN

 

 

Bu asırlık miras kolay kazanılmadı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesi bir milletin bağrında bağımsızlık ateşi ile harlandı. Kadını, çocuğu, genci yaşlısı topyekûn kurtuluş mücadelesi verdi. Cumhuriyet’e giden yolda şartlar zor, koşullar ağırdı. Canları pahasına vatanını savunan aziz milletimizin destansı mücadelesi Cumhuriyet ile taçlandı.

Ve o Cumhuriyet’i “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak” için bundan 21 yıl önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde “Büyük ve Güçlü Türkiye” idealinin etrafına toplandık. Çıktığımız kutlu yolculukta yönümüzü 2023 hedefi ile 2053, 2071 vizyonumuz belirlerken bugün Türkiye Yüzyılı ülküsü ile başlattığımız atılımın sembolü olan 100. yıla ulaşmanın gururunu yaşıyor, milletimiz ile asırlık bir heyecanı paylaşıyoruz.

 

Eğitimden, sağlığa, sosyal hayattan, çevreye her alanda güçlü reformlarla Türkiye Yüzyılı’nın temellerini attık.

Modern bölünmüş yollar, havalimanları, tüneller, barajlar, hızlı tren hatları, köprüler inşa ettik. Marmaray, Avrasya Tüneli, 1915 Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Nissibi Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, dünyanın 3. deniz dolgulu havalimanı…Bunların hepsi Türkiye’nin prestij projeleridir.

 

Ülkemizin kalkınma ve gelişmesinde bir sembol haline gelen milli otomobilimiz TOGG ile Türkiye’nin rüyasını gerçekleştirdik.

AKKUYU Nükleer Santrali, Türk Akımı, Mavi Akım’ı, Bakü TİFLİS Ceyhan Boru Hattı’nı, TANAP'ı, Bor Karbür üretim Tesisini hayata geçirdik.

 

Savunma sanayimizde dışa bağımlılığa son vererek; kendi ihalarimizi, sihalarımızı, Akıncı'yı, milli tankımızı, helikopterimizi, denizaltılarımızı, muharip uçağımızı, yerli hava savunma sistemlerimizi, eğitim ve destek uçağımız Hürjet’i, insansız savaş uçağımız Kızılelma'yı, ilk istihbarat gemimiz TCG Ufuk'u, dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu'yu, yerli ve milli ilk gözlem uydumuz İmece'yi yaptık.

 

Diplomaside başkalarının arkasından yürüyen değil, bağımsız politikalarıyla yön çizen bir ülke olmayı başardık. Tüm bunları yaparken PKK/PYD, FETÖ, DEAŞ, vesayet odakları ile mücadeleden asla taviz vermedik.

 

Şimdi bu yüzyıl sürdürülebilirliğin, üretimin, kalkınmanın, verimliliğin, istikrarın, değerlerin, gençliğin, gücün, başarının, huzurun, barışın, bilimin, dijitalin ve istikbalin yüzyılı olacaktır. Bu doğrultuda “Nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum, İstikrarlı büyüme, güçlü ekonomi, yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim, afetlere dirençli yaşam alanları, sürdürülebilir çevre ve adaleti esas alan demokratik iyi yönetişim” ekseni üzerine kurduğumuz 12. Kalkınma Planı’mız devletimize ve milletimize rehberlik edecektir.

 

Bizlere düşen, değerlerimize sahip çıkarak, ilimin ve bilimin ışığında ilerleyerek, yüzyıllık kazanımlarımızı korumak ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına aynı heyecan ve şevkle başlayarak, güçlü atılımlarla ülkemizi dünyanın parlayan yıldızı haline getirmektir. Çünkü yüzyıllar sonra torunlarımıza bırakacağımız yegâne miras atalarımızdan emanet aldığımız bu topraklardır. Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Zaferi’nin bininci yılına da bu anlayışla yürüyerek Türkiye Yüzyılı’nı Malazgirt Zaferi’ne atfettiğimiz 2071 vizyonumuzla taçlandıracağız.

 

Bu duygu ve düşüncülerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu toprakları bizlere vatan kılmak için canını ortaya koyan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun.

Doç. Dr. Derya BAKBAK

Gaziantep Milletvekili

Dışişleri Komisyonu Katip Üyesi

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni