DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-06-2024 16:41

Başkonsolos Cebeci: Irkçılık bir zehirdir

Aşırı sağcı terör örgütü NSU tarafından 9 Haziran 2005’te Nürnberg’de katledilen İsmail Yaşar, Nürnberg Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen törenle anıldı.

Başkonsolos Cebeci: Irkçılık bir zehirdir

 

Olayın gerçekleştiği yerde saygı duruşu ile başlayan törende bir konuşma yapan Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci şunları söyledi: ''Aşırı sağcı NSU terör örgütü tarafından katledilen İsmail Yaşar'ı 19.cı yıldönümünde anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bilindiği gibi NSU terör örgütü 2000-2007 yılları arasındaki seri cinayetlerin üçü maalesef Nürnberg ve çevresinde gerçekleşti. İsmail Yaşar da bu vahşi ve kör terörün hedef aldığı masum vatandaşlarımızdan biri. 1980 li yılların ortalarından başlayarak ırkçı saldırıların hedefi haline gelen vatandaşlarımızın çektiği acılar, 2000 li yıllarda da maalesef hiç hız kesmeden devam etti. 1960’lı yılların başlarından itibaren büyük bir heyecanla gelen vatandaşlarımız Almanlarla kader birliği ederek, bir yandan kendi ekmeğinin peşinde koşan diğer yandan Alman ekonomisine katkıda bulunan vatandaşlarımızın dışlanması, yabancı düşmanlığı ve ırkçı saldırlar maruz kalması kabul edilemez. Yabancı düşmanlığı, aşırı sağcı ve şiddet yanlısı örgütlerle sadece polisiye önlemlerle çözüme ulaşmak mümkün değil. Irkçılık bir zehirdir. Bataklığı kurutmaksızın sinekleri ortadan kaldırmakla eş anlamlıdır.

BAVYERA SPD MİLLETVEKİLİ TAŞDELEN: BANA GÖRE BU SAYFA KAPANMADI

Milletvekili Arif Taşdelen’de,” İsmail yaşar öldürülmeden bir hafta önce birlikte çay içmiştik. Döner büfesine yakın okul çocukları da çok severdi. Parası olmayan öğrenciler bedava döner verirdi. Bavyera parlamentosunda NSU cinayetlerini araştırma komisyonu üyesiydim. İfadesini aldığımız teröristler sanki yanlış hareket etmiş ve haberleri yokmuş gibi ifade vermeleri şaşırtıcıydı. Bana kalırsa bu iki üç kişiyle olan bir terör değil. Bence geniş çaplı araştırma yapılması gerekirdi. Bu teröristlerin destekçileri olması lazım ki senelerce tutuklanmadan tüm Almanya’da serbestçe gezmişler. Bence bu sayfa kapanmadı. Umarım önümüzdeki seneler katillerin arkasındaki destekçileri ortaya çıkar. Böylece öldürülen insanlarımızın ve yakınlarının huzur bulur” dedi.

Anma törenine Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, Bavyera Milletvekili Arif Taşdalen (SPD), Din Hizmetleri Ataşesi Vekili Bülent Şahin, Nürnberg Yeşiller Belediye Meclisi Üyesi Lamia Yiğit, Nürnberg Nordost SPD Bölge Başkanı Abdurrahman Gümrükçü,Nürnberg ve çevresindeki sivil toplum kuruluşların (STK) temsilcileri katıldı. Konuşmaların ardından Din Hizmetleri Ataşesi vekili Bülent Şahin dua eetti. Nürnberg Plarrer Cami Hocası Arif Kaya Kur’an-ı Kerim okudu.

İlhan Baba-Nürnberg

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni