DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-10-2023 13:39

Başkonsolos Taşan Cebeci: “Günümüz Birlik Zamanı”

T.C. Nürnberg’in yeni Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci “Alman makamları ve Alman toplumu nezdinde sayğınlığımızın daha da artması için, aramızdaki muhtemel uzlaşmazlıkları bir kenara bırakıp,yakın işbirliği içinde, birlik berabelik ve dayanışma halinde hareket ederek çalışmalarımızı hızlandırmalıyız” dedi.

Başkonsolos Taşan Cebeci: “Günümüz Birlik Zamanı”

Nürnberg’in yeni Başkonsolosu ve iki çocuk annesi Fatma Taşan Cebeci, Nürnberg Başkonsolosluğu’na bağlı kentlerde yaşayan 160 bin Türk kökenli vatandaşımıza yönelik yaptığımız hizmetleri, yardımcılarım Ülker Erçetin, İrem Şahin Chalupka ve konsolosluk personelimden oluşan iyi bir ekiple yapmaktayız.

Arkadaşımız İlhan Baba’ya açıklamada bulunan Başkonsolos Taşan Cebeci “60 yılı aşkın süredir burada yaşayan Almanya’nın kalkınmasında önemli katkıları bulunan vatandaşlarımızın eğitim, öğretim, askerlik, çifte vatandaşlık, yabancı düşmanlığı ve iş insanlarının karşılaştıkları sorunların çözümü için varız”diye konuştu.


T.C. Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci

ALMAN TOPLUMUNDA SAYGINLIĞIMIZI ARTIRMALIYIZ

Vatandaşlarımıza verdiğimiz hizmetin hız ve kalitesini artırmak, vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerini korumak, Türkiye ile Almanya’nın tarihe dayanan ve giderek yoğunlaşan mevcut iyi ilişkilerini her alanda geliştirmek için çalışmalar yürütmekteyiz.
Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Başkan ve temsilcilerine de seslenen Başkonsolos Fatma Taşan Cebeci, “Yaşadığımız ülkedeki sorunların çözümü birlik, beraberlik ve dayanışma içinde bulunmaktan ve lobi oluşturmaktan geçer. Alman makamları ve Alman toplumu nezdinde sayğınlığımızın daha da artması için, aramızda muhtemel uzlaşmazlıkları bir kenara bırakıp, yakın işbirliği halinde hareket etmeliyiz” dedi.
ANA DİLİMİZE SAHİP ÇIKALIM
Türkçe Türk Kültürü derslerine önem atfettiğini ifadeyle, velilere seslenen Başkonsolos Fatma Taşan Cebeci “Gelceğimizin teminatı çocuklarımıza güzel bir gelecek gelecek sunmak, gençlerimizi iyi bir meslek sahibi olarak görmek, toplumda saygın yer edinmelerini sağlamak için onların eğitim hayatlarıyla yakından ilgilenmeliyiz. Ana dilini iyi öğrenen çocuklarımız, diğer yabancı dilleri öğrenirken zorlanmayacaktır. Bu nedenle okullarda ana dilinde yazma, anlama ve dil bilgisi becerilerini geliştirecek Türkçe derslerinin verildiği sınıflar oluşturulup çocuklarımızın Türkçe derslerini almaları konusunda çalışmalarda bulunmalıyız” dedi.

İlhan Baba-Nürnberg

 

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni