DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-02-2024 12:55

‘Çocuklarımız geleceğimiz, yolumuz olacak’

Almanya’nın Nürnberg kentinde çalışmalarını sürdüren ve Kuzey Bavyera’nın en güçlü sivil toplum örgütlerinden Nürnberg Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde (NAKM Cemevi) düzenlenen ‘Hızır Cemi’ne yoğun katılım oldu.

‘Çocuklarımız geleceğimiz, yolumuz olacak’

 Cem törenin açılış konuşmasını yapan NAKM Cemevi Babası Deniz Serin, “Alevi inancına yönelik ön yargıların yok edilmesi için birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bulunulması gerekir. Mazlumun yanında ve ezenler ile sömürenlerin karşısında olan Aleviler, aydınlıktan, ilimden bilimden, ilericilikten yanadır” dedi.


NAKM Cemevi Başkanı Hüseyin Yıldız ise “NAKM Cemevi kurulduğu ilk günden bugünlere kadar inançsal, kültürel, sanatsal, bilimsel hizmetlerde, örgütsel, kurumsal çalışmalarıyla Alevi toplumunu temsil ederek, diğer toplumlarla birlikte entegre ve kültür projeleri ekseninde çalışmalara katkı sunmakta” dedi. Yıldız, üyeleri arasında başarılı gençlerin olduğunu ve talep olması halinde semah ve saz kursları derslerinde başarılı olamayan çocuklara yardımcı kurslar verileceğini söyledi.


‘ONLARLA YAKINDAN İLGİLENELİM’

Bekir Arslan, Kerim Gündüz ve Velican Polat’ın ‘Zakir’ olarak görev yaptığı Hızır Cemi’nde konuşan post dedesi Zeynel Arslan, şunları söyledi: “Temel unsuru inanca dayanan ve inanç adına bulduğu tüm güzelliklerle donanarak bugüne kadar gelen Alevilikte insan sevgisi, aydınlık, çağdaşlık, dürüstlük, paylaşımcılık vardır. Alevilikte ilime ve bilime önem verilir, barış ve sevgiyle özdeşleşmiş, doğaya saygılı, iç içe yaşamayı ve onu korumayı öngörür. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan kurtarmak, onlara iyi bir gelecek sağlamak istiyorsak, yakından ilgilenmeliyiz. En büyük kazanımlarımız, çocuklarımızı iyi bir meslek sahibi ve hayırlı evlatlar olarak görmektir. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve yolumuz olacaktır.” Hizmet sahiplerinin kemerbestinin bağlandığı, deyişlerin okunduğu ve semah dönenlerin yer aldığı cem törenin bitiminde okunan lokma duasının ardından NAKM Cemevi üyeleri tarafından lokmalar dağıtıldı.


İlhan BABA/NÜRNBERG

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni