GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-04-2024 18:27

DİTİB Eyalet Birliği’nden görkemli kutlama

Kuzey Bavyera’daki 61 Camii Derneğinin bağlı olduğu DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği kuruluşundan bugüne kadar ilk defa Ramazan Bayramı nedeniyle büyük çaplı yemekli kutlama programı düzenlendi.

DİTİB Eyalet Birliği’nden görkemli kutlamaDin görevlisi Ali Osman Gürbüz’ün Kur-an tilavetinin ardından İstiklal marşının okunmasıyla başlayan kutlamayı, DİTİB Eyalet Gençlik Birliği Başkanı Ahmet Çetinkaya ve Şirin Bali’nin sundu.
Ramazan ve Ahiret Bilinci adlı sinevizyon gösterisi izlendiği, Arif Kaya ve İsa Kuzu’nun ilahiler söylediği, Efe çocuk grubunun gösterisinin yer aldığı programa, Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, Dini Danışma Kurulu Başkanı Necmettin Saydan, DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Uğur Cankurt, IGMG Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkanı İsmail Satır, Kültür, Tarih İntegrasyon Araştırma Enstitüsü (IKG) Başkanı Latif Çelik, STK temsilcileri, İş insanları ve vatandaşlardan oluşan 500 e yakın kişi katıldı.


“RAMAZAN AYNI GÜZELLİKLERİYLE GERİDE BIRAKTIK”
Programnın açılış konuşmasını yapan DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Uğur cankurt şunları söyledi: “Ramazan Ay’ını güzellikleriyle geride bıraktık. Cenabı hak Ramazan’ı ağız tadıyla geçirmeyi ve bayrama ulaştırmayı nasip etti. Programımız kardeşliğimiz, birliğimiz kuvvet bulmasına vesile olsun. Rabbimiz hem rahmetini, hem mağfiretini hem de azat olan kullarının arasına girmeyi nasip eylesin. Bayramlar bizi iz yapan yüreklerimizi bütünleştiren kardeşliğimizi pekiştiren yönleriyle sevgi ve hürmetin en güzel örneklerini sergilendiği ,toplumun bütün kesimleriyle kaynaştığı müstesna zaman dilimidir.”.
Gazze dramına da değinen Cankurt, “acı, hüzün ve gözyaşının kuşattığı dünyamızda bir tarafımız hüzünlü. Gazze’de İsrail’in yaptığı zulüm var. Dünya’nın çeşitli noktalarında soydaşlarımıza , dindaşlarımıza yaptıkları zulüm var. Bunlarla biz kederleniyoruz. İnşallah bu bayram bizim ülkemizin başta olmak üzere İslam aleminin birlik ve beraberliğini daim kılar daha güçlü kılar. İnşallah daha güzel huzurlu nice bayramlara ermeyi yüce Mevla’m nasip eder”dedi.


“ŞEHİTLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUM”
Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci İSE,“Bereket ve kardeşlik ve sevgi ayı olan Ramazan ayında sadece fiziken değil ruhen arıyoruz. Ramazan ayı toplum içerisinde birlikteliği dayanışmayı pekiştiriyor, kardeşlik duygularını gelişmesine vesile oluyor. Bayramlar aynı zamanda büyüklerimizi, aramızdan ayrılan canlarımızı hatırlatır. Bu nedenle ülkemiz için canlarını veda etmiş şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Şehitlerimizin ruhları şad olsun ve aziz gazilerimizin de yolları açık olsun ”dedi.
Program sonrasında kapanış duası okundu ve tüm davetlilere DİTİB Yazılı kahve fincanlar dağıtıldı. Katılımcılar birlikte hatıra fotoğrafları çektirdi.


İlhan BABA/NÜRNBERG

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni