SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-12-2023 22:45

E-REÇETE NEDİR? NASIL KULLANILIR?

AOK Hessen etnik pazarlama müdürü Necati Suözer açıklıyor.

E-REÇETE NEDİR? NASIL KULLANILIR?

 

E-Reçete ile ilgili teknik bilgeri ve avantajları:

Elektronik reçete, reçeteye tabi ilaçlar için kullanılan pembe reçetenin yerini almaktadır. Bu, her zamanki gibi eczaneye kağıt olarak verilebildiğinden, yasal sağlık sigortalılar için pek bir şey değiştirmemektedir. Ancak e-reçete uygulamasını kullanmak birçok avantaj sunar.

Bir bakışta ilgili teknik bilgiler:

 • Elektronik reçete veya kısaca e-reçete, hastalara büyük kolaylık sağlar.
 • Bu avantajlardan yararlanmak için akıllı telefonunuza e-reçete uygulamasını indirmelisiniz.
 • E-reçete tüm eczanelerde kullanılabilir. Tercihe göre kağıt olarak veya 2023'ten itibaren elektronik sağlık kartı ile kullanılabilir.
 • Hasta yakınları veya tanıdıkları da e-reçete ile hastanın ilaçlarını eczaneden teslim alabilir.
 • E-reçete ayrıca sahteciliğe karşı korumalıdır ve doktorlar, eczaneler ve sağlık sigortaları arasındaki işbirliğini de destekler.

E-reçete nedir?

 

 • Elektronik reçete veya kısaca e-reçete hastalara ve diş hekimi/doktor muayenehanelerine, eczanelere ve sağlık sigortası şirketlerine birçok yönden kolaylık sağlar. E-reçeteler uygulama üzerinden veya basılı olarak temin edilebilir. Bunlar 2023 yılından itibaren elektronik sağlık kartı ile eczanelerde de kullanılabilir. E-reçete, bilinen pembe reçetenin yerini alıyor.
 • Bunun için ön koşul elektronik sağlık kartı veya dijital kimliktir.

 

E-reçete nasıl kullanılır?

 

 • Bir doktor size ilaç yazdığında, reçeteyi kağıt olarak mı, elektronik sağlık kartınızla mı yoksa e-reçete uygulaması aracılığıyla mı kullanmak istediğinize karar verebilirsiniz.
 • Resmi uygulamaya "Das E-Rezept" (e-reçete) adı verilir (sağlayıcı: gematik GmbH) ve bilinen uygulama online ortamlarda  ücretsiz olarak indirilebilir. Hastalar e-reçeteyi cihazlarındaki uygulamadan kolayca görüntüleyebilir ve ilaçlarını teslim almak istedikleri eczaneye doğrudan gönderebilir.
 • Filtreler ayrıca eczanelerin "şu an açık" veya "kurye hizmeti" gibi belirli kriterlere göre aranmasına da olanak tanır. Ardından reçeteyi kullanmak istediğiniz eczaneyi seçebilirsiniz. Bu, ilacın teslim edilinceye veya eczaneden alınıncaya kadar rezerve edildiği anlamına gelir. Uygulamanın gelecekteki bir genişletme aşamasında, reçete edilen ilacın stokta olup olmadığını üç eczaneye sormak mümkün olacaktır.
 • E-reçeteleri dijital olarak almak ve kullanmak için akıllı telefon ve elektronik sağlık kartının yakın alan iletişimini (NFC) desteklemesi gerekir. Ayrıca elektronik sağlık kartı için de bir PIN gereklidir. Sağlık sigortaları, PIN ve NFC özellikli sağlık kartlarını ücretsiz olarak sağlar.

· E-reçete 100 gün boyunca telematik altyapısında güvenli bir şekilde saklanır. Kullanıldığı anda durumu orada değişir, böylece tekrar kullanılması mümkün olmaz. Ek olarak, reçetenin kullanılmasından sonra, hasta uygulamada hangi ilacın verildiğini görebilir. Ayrıca bir indirim anlaşması nedeniyle değişim gerekliyse bu durum e-reçete uygulamasında belirtilir.

· E-reçetede saklanan verilere yalnızca reçeteyi veren doktor muayenehanesi, hasta (veya temsilcisi) ve onu kullanan eczane erişebilir.

· E-reçete kişiye özel olmadığı için kullanım açısından basılı reçete kadar esnektir. Sigortalı ilacını eczaneden kendisi alamıyorsa, yakınları veya tanıdıkları da, kağıt reçeteyle veya e-reçete uygulamasında reçete kodunu okutarak ilacı teslim alabilir.

E-reçetenin avantajları nelerdir?

· E-reçete ilaçların zahmetsizce teslim alınmasına olanak verir ve zaman tasarrufu sağlar: Sipariş ve teslim alma için eczaneye tekrarlanan yolculuklar ortadan kalkar. Seçilen eczane kurye hizmeti sunuyorsa, hareket kısıtlılığı olan hastalar ilaçlarını daha kolay temin edebilir.

· Hastanın tekrar muayenehaneye gitmesine gerek kalmadan üç aylık dönem içinde e-reçete ile takip reçetesi verilebilir. E-reçeteler online doktor görüşmesiyle de verilebilir.

· Uygulama, reçete kodlarına ek olarak, kullanım talimatlarını ve reçete edilen ilaçlarla ilgili bilgileri de saklar. Ayrıca hangi ilacın reçete edildiğini ve eczanede ne zaman teslim edildiğini takip etmeyi de kolaylaştırır.

· Bir reçete hemen kullanılmazsa, uygulama bunun için daha ne kadar zaman olduğunu gösterir: 28 gün sonra sigorta reçeteleri geçerliliğini kaybeder ve yalnızca masrafları size ait olmak üzere özel reçete olarak kullanılabilir.

 • E-reçete uygulaması ayrıca, bakım sağlayan yakınlar ve ebeveynler için kullanışlı olan bir aile işlevi de sunar. Aile işlevini kullanmak için uygulamada başka bir profil eklenir. Bunun için ilgili aile üyesinin elektronik sağlık kartı ve PIN kodu gerekir. Böylece gelecekte onun tüm reçetelerini otomatik olarak alırsınız. Bu işlevi paralel olarak kullanmak da mümkündür, örneğin her iki ebeveyn de çocuklarının reçetelerini alabilir. Ancak bu reçeteler yalnızca bir kez kullanılabilir.

Bu vesie ile miladi yılınızı da tebrik eder hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Selam ve saygılarımla….

 

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni