KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-03-2024 16:34

Festival Ödülleri sahiplerini buldu

Yarışma bölümlerinde üç farklı seçici kurulun ödüllerini açıkladığı ödül töreniyle 28. Türkiye Almanya Festivali sonuna geldi. Toplam 10 ödülün verildiği festivalde 12.000 EUR değerindeki ödüller de sahiplerini buldu.

Festival Ödülleri sahiplerini buldu Uzun film yarışmasına Türkiye’den katılan Zeki Demirkubuz’un “Hayat” adlı filmi 28. Türkiye Almanya Festivali'nin En iyi Uzun Ödülü’nü kazandı. Büyük Jüri Ödülü de yönetmen Zeki Demirkubuz’a verildi.
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Cam Perde filmindeki performansı için Selen Kurtaran’a, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise “Was von der Liebe bleibt” (Aşktan Geriye Kalan) filmindeki üstün başarısı nedeniyle Serkan Kaya ‘ya verildi.
Seyirci Ödülü’nü izleyicilerden en çok oy alan Veit Helmer’in yönettiği Gondola (Teleferik) filmi kazandı.
Öngören Ödülü'nü yönetmenliğini Marcus Vetter ve Michele Gentile’nin yaptığı Krieg und Gerechtigkeit (Savaş ve Adalet) filmi aldı.


Gazeteci Taner Tüzün’e festivalin başlangıcından beri hazırladığı gazete ve televizyon haberleri için bir festival teşekkür plaketi verildi.
Kısa film yarışmasındaki ödüllerin dağılımı şöyle:
En İyi Kısa Protokol, Yönetmen Berna Sitera Değirmen, TR, 2023
İkincilik Ödül Avrupa Fatihi, Yönetmen Onur Yağız, FR, 2023
Üçüncülük Ödülü de Hayırlı Olsun Ziyareti, Yönetmen Muaz Güneş, TR, 2023
28. Türkiye Almanya Festivali’ne seyirci büyük ilgi gösterdi.
Türkiye ve Almanya’dan 70’in üzerinde sanatçı ve sinema sektörü uzmanının ağırlandığı festivalde toplam 59 etkinliğe yedi bine yakın seyirci ilgi gösterdi, filmleri izledi ve yoğun geçen söyleşilere katıldı. Açılışta oyuncular İris Berben ve Hale Soygazi’ye festivalin onur ödülü verilmişti.
Uzun Yarışması
Seçici Kurul Üyeleri
Beki Probst (Jüri Başkanı, Berlinale European Market Eski Başkanı, Bern)
Mikosch Horn randfilm Dağıtım Şirketi, Nürnberg haus Programcısı
Kenan İmirzalıoğlu (Oyuncu, İstanbul)
Bulut Reyhanoğlu (Yapımcı, İstanbul)
Lucia Scharbatke (Nürnberg Teknik Üniversitesi ve Canlandırma Bölümü Profesörü, Nürnberg)
En İyi : ’Hayat’ Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Seçici kurul gerekçeli kararı: , her şeyiyle bizi ikna etti. Diyaloglarıyla, muhteşem çok katmanlı yapısıyla, rejisi ve tüm oyuncu kadrosuyla. Bizi hemen içine çeken ve üç saati aşan süresi boyunca büyüsünü hiç yitirmeyen bir film izledik- hayat gibi.
Büyük Jüri Ödülü: ’Hayat’ Yönetmen Zeki Demirkubuz
Seçici kurul gerekçeli kararı: Jüri, Büyük Jüri Ödülü’yle ödül alan sanatçının rejisi ve senaryosuna duyduğu saygıyı ifade ediyor. Ödül sahibi, bir orkestranın şefi gibi, ekibi ve oyuncu kadrosuyla birlikte mükemmel bir sanat eseri yaratmış.
En İyi Kadın Oyuncu Selen Kurtaran ve „Cam Perde “
Seçici kurul gerekçeli kararı: Ödülü, oyuncuya, son derece incelikli oyunu için veriyoruz. Tüm duygularını yüzü ve beden diliyle gösteriyor. Hiçbir zaman bir oyunculuk izlediğimizi hissetmiyoruz, her an gerçek hayatta onunla birlikteyiz.
En İyi Erkek Oyuncu Serkan Kaya ve : “Was von der Liebe bleibt” (Aşktan Geriye Kalan)
Seçici kurul gerekçeli kararı: Oyuncu, etkileyici oyunuyla, çok ağır bir kriz yaşayan bir insanın duygularını görünür kılmayı başarıyor. İçine düştüğü durum ne kadar zor olursa olsun, her zaman onurunu koruyor ve kızına ve karısına olan sevgisini asla yitirmiyor.
Seyirci Ödülü: Festival seyircilerinin oyları ile belirlenen Seyirci Ödülü açıklandı:
Gondola (Teleferik DE/GEO 2023) Yönetmen: Veit Helmer
Öngören Ödülü
Seçici Kurul
Michael Aue (Yönetmen)
Gönül Ayrılmaz (Yönetici, InterForum)
Selim Çelebi (InterForum Yönetim Kurulu)
Sinem İlterli (Festival Kuratörü)
Jochen Schmoldt (Gazeteci)
Dr. Matthias Strobel (Nürnberg Belediyesi Eski Kültür Direktörü)
Ersin Uğurlu (İş Adamı, InterForum 2. Başkanı)
28. Türkiye Almanya Festivali ‘nin Mahmut Tali Öngören adına verilen İnsan Hakları ve Demokrasi Ödülü’nün Almanya’dan festivale katılan


„Krieg und Gerechtigkeit“(Savaş ve Adalet), DE 2023 Yönetmen: Marcus Vetter, Michele Gentile
Adlı filme oy birliğiyle verilmiştir.
Seçici kurul gerekçeli kararı: Nazi liderlerine karşı görülen Nürnberg Duruşmalarında, savaş suçu işleyen sorumlular insanlık tarihinde ilk kez mahkeme önüne çıkarıldı. Sorumlulara karşı yöneltilen başlıca suçlamalar arasında saldırı savaşı düzenlemek ve insanlığa karşı işlenen suçlar vardı. Uzun yıllar sonra, 1998 yılında kurulan ve 123 ülkenin katıldığı Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile savaş suçlarını ovuşturan ve cezalandıran adli bir merci oluşturuldu. Ancak kuruma Rusya, ABD gibi büyük güçler ile Türkiye ve Hindistan gibi ülkeler üye olmadı. Mahkemede ancak tekil şahıslar yargılanabiliyor ki son olarak Ukrayna’ya düzenlenen saldırıdaki sorumluluğu nedeniyle Putin’e karşı dava açılmıştı. Savaş ve Adalet belgeseli, UCM’nin gerçeklikleri ve kuruma bağlanan umutları, ama aynı zamanda varolan sorunları, çok katmanlı ve bilgilendirici bir dille aktarırken, uluslararası bağımsız bu kurumun karmaşık adli yapılanmasına sorgulayıcı ve açıklayıcı bir perspektifle yaklaşıyor. Marcus Vetter ve Michele Gentile’nin yakıcı bir konuya değinen belgesel filmi Seçici Kurulu üyelerinin oybirliğiyle Öngören Ödülü’ne layık görülmüştür.
Kısa Yarışması:
Seçici Kurul
Belmin Söylemez, Yönetmen İstanbul
Ercan Karaçaylı, Oyuncu & Yönetmen, Münih
Adrian Oeser , Yönetmen & Yapımcı, Frankfurt am Main
En İyi Kısa Protokol (TR 2023) ve Yönetmen Berna Sitera Değirmen
Seçici kurul gerekçeli kararı: İktidarla olan ilişkimizi bir okul ortamındaki resmi ziyaret üzerinden, cinsiyetçiliği de içeren hiyerarşi rolleri üzerinden sorgulaması, öyküsünü kara mizaha yakın bir dille, incelikli ve doğal bir atmosfer yaratarak ve güçlü bir oyunculuktan güç alarak anlatması nedeniyle Berna Sitera Değirmen’in „Protokol“ adlı filmi En İyi Kısa Ödülü’ne layık görülmüştür.
İkincilik Ödülü: Avrupa Fatihi (FR 2023), Yönetmen: Onur Yağız
Seçici kurul gerekçeli kararı: , sürükleyici, duygu dolu ve aynı zamanda eğlendirici bir öykü anlatıyor. Sevgi ve bağlılık arayışında olan genç bir adam, sahip olduğu kökler ve kendinden emin olamama durumunun getirdiği sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Sürekli tekrarladığı „Yalnız yaşamak istemiyorum. İhtiyarlayınca yalnız kalmak istemiyorum.“ cümlesi, bir hayat arkadaşına ve dolu dolu yaşanan bir yaşama duyduğu derin özlemi ifade ediyor. Film, hedefi kendi kişiliğini keşfetme ve sevgi ve takdir arayışı olan bir yolculuğa odaklanıyor. Hikâye, bizleri rahatlatırken aynı zamanda tedirgin de ediyor, çünkü bize dayatılan yaşam modelleriyle nasıl mücadele etmek zorunda kaldığımızı gözler önüne seriyor. Filmi izlemekten ve seyircide uyandırdığı beklentileri deneyimlemekten büyük bir zevk aldık. Burada başrol oyuncusunun başarısının özellikle altını çizmek gerekiyor. Bu başarı için ayrı bir ödül olsaydı, bunu hak ederdi.
Üçüncülük Ödülü Hayırlı Olsun Ziyareti (TR 2023), Yönetmen: Muaz Güneş
Seçici kurul gerekçeli kararı: Sıradan bir adamın takdir görmek için verdiği mücadeleyi, onun küçük dünyası üzerinden bize gösterişsiz bir görsel dille aktaran bir hikaye. Kahramanın kendine yönelttiği soru şu: Bir insanla olan ilişkimi neden sırf bu insan bir iktidar pozisyonuna geldiği için değiştireyim?
İktidar ve âdetler üzerine kurulu film, klasik bir kahramanlık hikayesi anlatmıyor. Çünkü kahramanımız her zaman sempatik değil ve kendini kanıtlamak için karısına giderek artan bir şekilde yalanlar uydurmak zorunda kalıyor. Güvenlik personeli olarak çalıştığı üniversitenin yeni rektörünü tebrik etmek için sarfettiği çaba kendine has absürd bir iktidara dönüşüyor. , hikâyeyi sevecen, bazen komik bazen de hüzünlü bir dille anlatıyor.

İlhan BABA-NÜRNBERG

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni