SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-05-2024 17:55

HASTALIK YARDIMI NEDİR, NASIL ALINIR?

AOK Hessen, etnik pazarlama müdürü Necati Suözer açıklıyor

HASTALIK YARDIMI NEDİR, NASIL ALINIR?

 

Hastalık nedeniyle uzun bir süre işe gelemezseniz, maddi olarak güvence altına alınmış olursunuz. Çünkü bu durumda üye olduğunuz kurumdan hastalık yardımı alacaksınız.

Bu Yardımdan Faydalanmanın Koşulları Nelerdir?

Hastalık parası alma hakkı, doktorun iş görememezlik durumunuzu tespit ettiği gün başlar. Bir hastanede ya da bakım veya rehabilitasyon tesisinde tedavi görürseniz de ilk günden hastalık parası alırsınız.

İşvereniniz maaşınızın tamamını ödemeye devam ettiği sürece hastalık parası alamazsınız. Bu durum, örneğin işsizlik parası, annelik parası, geçiş ödeneği ya da ebeveyn parası aldığınız sürece de geçerlidir.

Emekli maaşı alıyorsanız hastalık yardımı hakkınız tamamen ya da kısmen iptal edilir.

Hastalık parasının tutarı, iş görememezlik durumunuzun başlamasından önceki düzenli gelirinize dayanır. Brüt gelirinizin yüzde 70'ine ancak net maaşınızın azami yüzde 90'ına tekabül eder. Son on iki ay içinde yapılan olası tek seferlik ödemeler (ör. tatil ya da yılbaşı parası) orantılı olarak dikkate alınır. İşsizlik parası alıyorsanız hastalık paranız işsizlik paranızla aynıdır. Hastalık parası yasal bir azami miktarla sınırlıdır

Örnek: Hastalık parası hesaplama

Aylık brüt geliriniz 2.700,00 Euro (2.700,00 Euro: 30 = 90,00 Euro/ gün) ve net geliriniz 1.800,00 Euro (1.800,00 Euro: 30 = 60,00 Euro/gün) ise tarafınıza ödenecek hastalık parası şu şekilde hesaplanır:

* Zorunlu sigorta varsa uzun süreli bakım, emeklilik ve işsizlik sigortası katkı payları çıkarılarak.

Örnek hastalık parası hesaplama:

  • Brüt gelirin %70'i, yani 90,00 Euro'nun %70'i: 63 Euro
  • Net gelirin maks. %90'ı, yani 60,00 Euro'nun %90'ı: 54 Euro
  • Günlük hastalık parası tutar: 54 Euro

 

  • Uzun süredir hasta iseniz hastalık parası alırsınız.
  • Ağır hastalıklarda hastalık parası maksimum 78 gün süresince ödenir.
  • Hastalık parası alınan süre boyunca zorunlu sigortalı kasasına da prim ödemek zorunda olmadan hastalık sigortası kapsamında olurlar.
  • Hastalık parası iş günlerine göre değil, takvim günlerine göre hesaplanır. Tüm ay boyunca hastalık parası alırsanız hastalık parası, ayın 28, 29, 30 ya da 31 gün çektiğine bakılmaksızın 30 gün boyunca ödenir.

 

Önemli bilgi: İş göremezliğinizin devam ettiğine dair tam onay almak için, en geç doktor tarafından iş görememezlik durumunun tespit edildiği günü takip eden bir sonraki iş gününde doktorunuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

Cumartesi, pazar ve tatil günleri iş günü olarak sayılmaz. İspatı yapılamayan zaman aralıkları için kasa tarafından hastalık parası ödenmez. Bu durumun, üyeliğiniz üzerinde de etkileri olur. Hastalık parası daima geriye dönük olarak, doktorunuzun hala iş göremez durumda olduğunuzu tespit ettiği güne kadar ödenir.

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni