DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-11-2023 12:27   Güncelleme : 10-11-2023 12:30

MÜNİHTE 100. YIL COŞKUSU

“T.C Münih Başkonsolosluğu Tarafından Görkemli 100.cü yıl Kutlaması Düzenledi"

MÜNİHTE 100. YIL COŞKUSU

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı, T.C Münih Başkonsolosluğu tarafından, çok sayıda yabancı ülke diplomatları ve Türk vatandaşlarının katılımı ile Münih'in Nymphenburg Sarayı'nda görkemli bir törenle kutlandı.

Program; saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Alman Milli Marşı ve Bavyera Eyaleti Milli Marşı ile başladı.

T.C. Münih Başkonsolosu Süalp Erdoğan selamlama, bayram kutlama mesajından sonra, dev ekranlarda T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100. Yıl kutlama mesajı yayınlandı.

Başkonsolos Erdoğan konuşmasında 100. yıl önce çıkılan bu yolda eşitlik, adalet, özgürlük kavramlarının önemine dikkat çeken konuşmasıyla cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmamız gerektiğini belirtti.

Başkonsolos Süalp Erdoğan, ‘Ülkemiz kadınlara eşit yurttaşlık hakkı tanınan ilk toplumlardan biridir. Cumhuriyetimizin ilk yüz yılında Nobel ödülü alan bilim insanlarımız, voleybolda, okçulukta bizleri gururlandıran ülkemize altın, bronz madalya alan gurur veren sporcularımız var.

Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak böyle başarıları gençler ile gelecek 100 yılımız için daha çok öz verili çalışmalı ve ülkemizde demokrasiyi daha köklü hale getirmek için çaba harcamalıyız’ dedi.

Programda Üniformalı Türk Subayı yoğun ilgi gördü. Bayernde bölgesinde Nato karargahında görevli Subay Ersen ve ailesi Aslıhan Ç. Münih 100. Yıl kutlamasında vatandaşlardan çok yoğun ilgi gördüler. Gaziantepli Ersen Ç. Subay ile fotoğraf çektirmek isteyenler kendisini yalnız bırakmadılar.

Ersen Binbaşı, ‘Yurt dışında böylesine önemli bir günde devlet büyüklerimiz ve vatandaşlarımız ile Cumhuriyetimizin 100.cü yılı kutlamasında bir arada bulunmaktan çok memnun oldum, bir Türk subayı olarak gurur duydum’ dedi.

TÜRK MUTFAĞI EKİBİ ÇOK BEĞENİ ALDI

Cumhuriyetimizin 100.ci yıl kutlaması şerefine, Münih'in usta shef aşçıları ekipleri ile beraber Türk mutfağının en leziz yemeklerini davetlilerin beğenisine sundular.

Ünlü Şhef Ertuğrul Dede usta, Ünlü Şhef Cahit Kaya usta, Ess Kültür Başkanı Özden Kılıç Chef, Chef Meryem Karatepe'ye, Başta Başkonsolos Süalp Erdoğan olmak üzere programa katılan herkes Türk mutfağı ekibine teşekkür ettiler.

Turan Kaya / Münih

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni