SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-05-2024 12:10   Güncelleme : 14-05-2024 12:18

Rinoplasti sonrası rahat nefes almak  ve doğallık önemli

Rinoplasti eskiden kadınların daha çok tercih ettiği, günümüzde ise erkekler tarafından da oldukça tercih edilen bir ameliyat haline geldi.

Rinoplasti sonrası rahat nefes almak  ve doğallık önemli

 Rinoplasti ameliyatı düşünenler yaşadıkları kaygı ve merak duygusuyla pek çok sorunun cevabını merak ediyor. Görsel ya da fonksiyonel sorunlar yüzünden rinoplasti düşünenler için burun estetiğinde en çok merak edilen soruların cevaplarını Liv Hospital Gaziantep Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Asiye Merve Erdoğan’dan aldım. 


Rinoplastide amaç nedir?


Rinoplasti burnu yeniden şekillendirme ve yapılandırma ameliyatıdır. Ameliyatın ana amacı burnu fonksiyonel olarak iyi hale getirmek, yüzünüzle uyumlu doğal ve daha iyi görünen bir burun oluşturmaktır. Rinoplasti öncesi kişinin kendi beklentilerini sorgulaması, bu konuda tecrübeli bir doktora başvurarak ne istediğini doğru ifade etmesi, sonra da kendisi için en uygun burun yapısına ve ameliyat yöntemine doktoru ile birlikte karar vermesi önem taşımaktadır.

Rinoplasti ameliyatı nasıl gerçekleştirilmektedir?

Rinoplasti ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır ve operasyonun süresi, yapılacak işlemlerin detayına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ameliyat sırasında, cerrah burun yapısında değişiklik yapmak için burun derisi ve yumuşak dokuları kaldırır. Daha sonra, burun kemiği ve kıkırdakları şekillendirilir. Bu işlemler, hastanın burun yapısına ve isteklerine bağlı olarak burun boyutunun küçültülmesi, burun sırtının düzeltilmesi, burun ucu şeklinin değiştirilmesi ve burun deliklerinin boyutunun ayarlanması gibi çeşitli düzeltmeleri içerir. Burun kemiği şekillendirmede çeşitli yöntemler kullanılabiliyor bunlardan bir tanesi de piezo cihazı. Piezo, ultrasonik titreşimle kemiği şekillendirmeyi sağlıyor, klasik kırma ile şekillendirme yönteminden farklı olarak daha az ödem ve morluk oluşumu sağlıyor.

Rinoplasti sonrası burun ne zaman tam olarak şekillenir?


Burun ameliyatı sonrası şeklin son halini alması yapılan işlemin detayına ve kişinin yapısal özelliklerine bağlıdır. Bu 1yıla kadar uzanan bir dönemi kapsayabilmektedir. Ameliyat olacak hasta kalın derili ve burnunda ciddi bir eğrilik düzeltildiyse o zaman son şekli alması 2 yılı bulabilmektedir.
Rinoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?
Rinoplasti operasyonu sonrası burun bölgesinin korunması büyük bir öneme sahiptir. Burun şeklini olumsuz etkileyecek herhangi bir travmadan kaçınılması gerekir. Bir süre gözlük kullanmamak, yüzüstü yatmamak veya burun bölgesine baskı uygulamamak son derece önemlidir. Ameliyat sonrasında özellikle bir hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca hekim tarafından reçetelendirilmiş ilaçlar var ise bunlar da düzenli olarak kullanılmalı, kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır.

Sağlık ve mutluluğun buluşma noktası

Avrupa'dan Gaziantepe Yolculuk!

www.vipsaglikhizmetleri.de

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni