DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-11-2023 13:59

ŞİDDETE KARŞI NET DURUŞ SERGİLEMELİ

Nürnberg’de faliyet gösteren kısa adı DTFC olan Kuzey Bavyera Türk-Alman Kadınlar Kulübü, Nürnberg Pressse Club Marmorsaal2da kuruluşunun 32’inci yıldönümünü kutladı. Kutlamaya Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, Nürnberg Belediyesini temsilen Dr.Tatjana Körner, DTFC Onursal Başkanı Gülzeren Suzan Menzel, DTFC Başkanı Meryem Kurter, DTFC üyeleriyle birlikte davetliler katıldı.

ŞİDDETE KARŞI NET DURUŞ SERGİLEMELİ


KADINLARIMIZIN BAŞARILARI GÖZ ARDI EDİLEMEZ
Kutalamada Nürnberg Başkonsolosu Taşan Cebeci,“Dünya nüfusunun %50 sini kadınlar oluşturmaktadır. Eger ülkeler kültürel ve sosyal alanlarda gelişmek istiyorlarsa, kadınların önemini ve varlığı, dünya toplumunda kadınlarımızın sorumlulukları ve görevleri göz ardı edilemez. Ülkemizde’de kadınlarımızın her alandagörevler alarak önemli başarılara imza attığıda unutulmamalıdır. Kadınlara değer vermeyen ülkeler gelimemiş toplumlarda görülür. Kuzey Bavyera Türk-Alman Kadınlar Kurlübünün 32’inci yılını kutluyorum ve başarıların devamını diliyoru“ dedi. 
ÖN YARGILARI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN VARIZ
DTFC’de uzun seneler Başkanlık yapmış ve şimdide Onursal Başkanlık yapan Gülseren Suzan Menzel‘de, Kadınlar birlikte çalışma ilgi gösterdiğim alandı. AWO'da tercüman ve sosyal danışman olarak çalıştığım günlerde iki meslektaşımla birlikte, Kuzey Bavyera'da yaşayan 40 bin Türk misafir işçi ve aileleriyle ilgileniyorduk. Alman ve Türk kadınları arasında karşılıklı var olan önyargıları, birbirlerine olan farklı bakışları ortadan kaldırmak, Türkve Alman kadınların güzel işlere imza atacağını göstermek için  bir grup kadınla birlikte DTFC kurduk.
Toplumda kadınlar arasındaki ilişkileri sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel düzeylerde derinleştirmeye devam ettirdiklerini belirten Menzel, Almanya'da yaşayan Türk kökenli kadınlarının yaşamını belirleyen konuların, örneğin Türk kadınlarının hemen Müslüman olarak adlandırılması gibi, yabancılaştırma etiketleri etrafında döndüğünü görüyoruz. Ayrıca, sadece temizlik görevlileri değil, aynı zamanda bilinçli başörtüsü takan, akademisyenlerin de bulunduğunu topluma gösteriyoruz. Hangi kökenden geldiklerine ve hangi inanç sistemine sahip olduklarına bakılmaksızın, DTFC’de bir araya gelmek ve gelecekte de karşılıklı önyargılarla mücadele etmekiçin çaba sarfediyoruz. 
ŞİDDETE KARŞI NET DURUŞ SERGİLEMELİYİZ
Dünya genelinde her üç kadından biri şiddet kurbanı oluyor. Bu nedenle, kadınlara yönelik şiddetle mücadelede sürdürülebilir projeleri hayata geçirmeye, önemle devam etmek ve İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasına yardımcı olmak istiyoruz. Şiddet hepimizi ilgilendiriyor. Her türlü ırkçılığa  ve şu an sürdürülen savaşlara, tüm şiddete Hayır diyoruz. Camilere ve sinagoglara yönelik saldırılar ve nefret söylemleri gittikçe artıyor. Kültürler arası arabuluculuk eğitimi de almış birisi olarak, şiddeti şiddetle çözmenin mümkün olmadığını söyleyebilirim. İnsanlar isterse daima bir çözüm yolu bulmak mümkündür. Maalesef bu savaş şiddetinin sonu görünmüyor. 
Biz, İsrail'in kendini koruma hakkı olduğunu ve varlığını saygıyla karşılıyoruz. Ancak aynı zamanda Filistin halkının da kendini koruma hakkı olduğunu ve BM İnsan Hakları Bildirgesi'nin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Ödürülenlerin %70i Kadın ve çocuklarmış! Bu nedenle Şiddete karşı net bir duruş sergilemeliyiz. 
EL ELE VERMELİYİZ
Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar, sosyal barışa el ele, birlikte katkıda şiddete karşı duruş sergilemeli. Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal "Ülkede barış, dünyada barış“ sözünü unutmamalıyız. Yunus Emre'nin dizelelerindeki gibi, yaratılanı severım, yaratandan, ötürü "Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz. 
Kutlama programında, DTFC’nin kruluşundan bugüne kadar görev yapan Başkan ve üyeler anılarak şükranlar sunuldu. Niderbayern Flarmoni orkestrasından Hazar Birkan, flüt ile Almanca ve Türkçe çaldığı şarkılar ilgiyle dinlendi.

İlhan Baba-Nürnberg

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni