GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2024 17:12

TOPLUMLARIN BAŞARI HİKAYESİ O TOPLUMU YETİŞTİREN ANNELERİN ESERİDİR

Büyük bir sevgi ve emek ile toplumu yetiştiren tüm kadınların Anneler Günü kutlu olsun.

TOPLUMLARIN BAŞARI HİKAYESİ O TOPLUMU YETİŞTİREN ANNELERİN ESERİDİR

 

 

Anne; iyilik, şefkat, merhamet, fedakârlık ve sevginin kaynağıdır. Çocukluktan itibaren tutunduğumuz en sağlam dal, sığındığımız en güvenilir limandır. Toplumların başarı hikayeleri aslında o toplumu yetiştiren annelerin eseridir. Çünkü kadınlar kendi çevresinden başlayarak ilmek imek, nakış nakış dünyayı güzelleştirendir.

 

İşte bu anlayışla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 22 yıldır kalkınma planlarımızın merkezine ‘Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye’ ilkesini yerleştirdik. Toplumumuzu daha güçlü kılmak için aile yapımızı korumayı esas alarak, aile yapımızın öznesi annelerimizden, anne adaylarımıza tüm kadınlarımızın toplumsal statüsünün yükseltilmesini ilke edindik.

 

Çok iyi biliyoruz ki; kadının, ekonomik ve sosyal hayata etkin bir şekilde katılımı yalnızca bireysel bir kazanım değil aynı zamanda ailevi ve sosyal dönüşümü sağlayan temel değerdir.

 

Kadınlarımızın kooperatifler yoluyla güçlendirilmesi, finansal okuryazarlık eğitimleri, geleceğini kuran genç kadınlar projesi, evlilik öncesi eğitim programları, evlenecek gençlerin desteklenmesi projesi, özel kreş ve gündüz bakım evleri hizmeti ile aile odaklı bir bakış açısıyla kadınlarımızı güçlendiriyoruz.

 

Bu kapsamda Gaziantep’te son 9 yılda Evlilik Öncesi Eğitim Programından 24 bin 630 kişi, Aile Eğitim Programından 73 bin 462 kişi faydalanmıştır. Üreten kadınlarımızın çalışma hayatına katılmasına olanak sağlayan 14 yeni kadın kooperatifi de kadınlarımıza ve Gazi Şehrimize katkı sağlamaktadır.

 

Ülkemizde anneleri ve tüm kadınlarımızı korumayı, güçlendirmeyi esas alan bir sosyal politika izlerken dünyadaki tüm kadınların haklarının korunması için aynı hassasiyeti göstermekteyiz. Aylardır İsrail’in Filistin’e yönelik soykırımı ile anneler evlatsız, evlatlar annesiz bırakılıyor. Terör devleti İsrail’in insanlık dışı saldırılarında hayatını kaybeden tüm annelerimize rahmet diliyor, yaşanan bu vahşete seyirci kalan Batılı devletleri ve İsrail’i kınıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, aziz şehitlerimizin emaneti annelerimiz başta olmak üzere bütün annelerin Anneler Günü’nü yürekten kutluyorum.

 

Doç. Dr. Derya BAKBAK

Gaziantep Milletvekili

Dışişleri Komisyonu Katip Üyesi

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni