YAŞAM
Giriş Tarihi : 26-09-2023 11:40   Güncelleme : 26-09-2023 11:48

Uluslararası Nürnberg İnsan Hakları Ödülü, Kenya’lı Malcolm Bidali’ye verildi

Barış ve İnsan Hakları Şehri olarak kabul edilen Nürnberg Şehir İdaresi tarafından iki sene ara ile verilen 25 bin euro değerindeki Uluslararası Nürnberg İnsan Hakları Ödülü, bu sene Kenya’lı 31 yaşındaki Malcolm Bidali’ye verildi. Bidali ödülünü, Nürnberg’in tarihi opera binasında düzenlenen törenle Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Marcus König’den aldı.

Uluslararası Nürnberg İnsan Hakları Ödülü, Kenya’lı Malcolm Bidali’ye verildi

 Marcus König şunları söyledi: İnsan haklarına sahip çıkan ve korunması için mücadele eden kişilere her iki yılda bir verilen insan hakları ödülü bu sene, Katar’da göçmen işçilere yönelik taciz ve sömürüye karşı sesini yükselten takdire dair cesareti nedeniyle 31 yaşındaki Malcolm Bidali’ye layık görüldü.
Ne yazık ki evrensel, bölünmez ve devredilemez insan haklarından pek çok kişinin maruz kaldığı görülmektedir. Bidali 2018-2021 yılları arasında Katar’da güvenlik görevlisi olarak çalıştığı yıllarda, Katar’a yurtdışından gelen yabancı kökenli işçilerin pasaportlarına el konularak ikinci sınıf insan görülerek hizmet sektöründe modern köleliği çağrıştıran kötü işlerde çalıştırıldığını, göçmenlerin kaldığı yurtlarda eziyet gördüklerini ve göçmenlerin kötü yaşam koşuları içerisinde bulunduklarını görüp izlemiş ve Noah takma adı altındaki makalesiyle faklı kanallarda yayınlanarak dünyaya sesini duyurmaya çalışmıştır. Bidali’nin 2021 de yalan haber yazıyor gerekçesiyle tutuklandığını bildirmesine rağmen onun nerde tutuklu olduğu konusunda bilgi vermedi. İnsan hakları örgütlerinin ve uluslararası kuruluşların yardımıyla çalışma örgütü (İLO) Bidali, 30 günlük hücre cezasından sonra serbest bırakıldıktan sonra Kenya’ya dönen Bidali, bir meslektaşı ile sivil toplum örgütü Migrant Defenders.org’u kürarak insanlara yapılan haksızlıkları yayınladı.
Ödül’e layık görülen Malcolm BidaliDünya’nın neresinde ve hangi rejimde olursa olsun, zulüm zulümdür. İnsanlara yapılan zulümler yapılan baskılar tüm dünya ülkelerine din dil ve kültür nedeniyle insan ayırımı yapılmadan duyurulmalıdır” açıklamasını yaptı. Bidali körfez ülkelerinde çalışanların beşte dördü göçmen işçilerdir. Yetkililer, işverenler ve yerel halk körfez bölgelerinde çalışan işçileri ikinci sınıf insan olarak görüyor.
Bavyera Spordan Sorumlu İç İşleri Bakanı Joachim Hermann, “Özgür Bavyera ve Frankonya Eyaletinin Nürnberg kentinden sizleri selamlıyorum. Tüm dünya 2022 Dünya Kupası için Katar’ı izliyordu fakat sadece spor müsabakaların dışındaki gelişmeleri izlememiz gerektiğini bu sene insan hakları ödülünü alan Bidali’den ve kurduğu Migrant Defenders.org isimli sitesinden öğrendik. Kölelik sınırına varan zorunlu insan çalıştırma dahil olmak üzere göçmen işçilere yapılan istismar ve insan sömürüsü çöl devletin imajını zedeledi.Kenya’lı 31 yaşındaki insan hakları savunucusu, savaşçısı Bidali’yi cesaretinden korkusuzca çalışmalarından dolayı yürekten kutluyorum ”dedi
Hermann “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesi’ne rağmen İnsan hakları hala birçok ülkede kitlesel olarak ihlal ediliyor. İnsan hakları ihlali yapanları, insan hakları hoşgörüsüzlüğünü nefretle ve şiddetle kınıyorum. Pek çok insanlar bizim gibi liberal demokratik bir anayasanın koruması altına girecek kadar şanslı değiller” dedi.
Törene, Bavyera Spordan Sorumlu İç İşleri Bakanı Joachim Hermann, Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König, Almanya ve Bavyera Milletvekilleri, Orta Frankonya Polis Müdürü, Katolik ve Evahlisch Kiliesi din adamları, İnsan hakları ödül jüri üyeleri ve Bideli’nin Kenyadan gelen ailesi katıldı.
Türklerden de Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, Bavyera SPD Milletvekili Arif Taşdelen, Nürnberg Belediye Meclis Üyesi aynı zamanda tek Türk kadın Bavyera SPD Milletvekili adayı Aynur Kır, Nürnberg Yeşiller Partisinden Belediye Meclis Üyesi Cengiz Şahin ile Nürnberg Alevi Kültür Merkezi Cem-evi Babası Deniz Serin katıldı. Proğramda Devlet Filarmoni Orkestrasının müzikleri ilgiyle dinlendi.

 

İlhan Baba-Nürnberg

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni