SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-05-2024 12:08

Uyku Apnesine Ortodontik Çözüm

Uyku Apnesi ağız içi aparey ile tedavi edilebiliyor

Uyku Apnesine Ortodontik Çözüm


 

Uyku, her bireyin en önemli yaşamsal ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı bir uyku gün içerisinde sağlıklı, verimli ve daha aktif bir yaşam için oldukça önemli bir yer tutar. İyi bir yaşam sürdürülebilmenin yolu sağlıklı bir uykudan geçer. Ancak bazı insanlar çeşitli sebeplere bağlı olarak uyku bozukluğu yaşamaktadır. Uyku bozukluklarına ek olarak uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler de mevcuttur. Uyku apnesi, uykuda solunumun kısa süreli durması olarak bilinmektedir ve çoğunlukla bu durum kişiler tarafından anlaşılmaz. Horlama, iç çekme, uykuda aniden uyanma gibi belirtiler de, uyku apnesi belirtileri arasındadır. Bu durum kişinin sosyal yaşamını, insan ilişkilerini, özellikle de sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ortodonti Uzmanı Prof. Dr. Oral Sökücü, insanların hayatını olumsuz etkileyen uyku apnesi ve bu sorunun tedavisi için kullanılan oral apareyler hakkında merak edilen sorulara cevap verdi.

Uyku hayatımızda ne kadar önemlidir?

Çok bilinen bir şablondur. 70 yıl yaşayan bir insanın ömrünün yaklaşık 25 yılı uykuda geçer ve sanki bu bir kayıp gibi görünür. Oysa ki, bu güneşin doğup batması gibi bir gerçek olup, yeme içme gibi vucüdun ciddi bir ihtiyacıdır. Eğer bedenimiz bu uykuyu hakkı ile almaz ise, her an problemlerle karşılaşması muhtemel bir birey olarak hayatını sürdürecektir. Son yapılan çalışmada iyi uyuyamayan bireylerde hücre çoğalması esnasında hatalar meydana geldiği görülmüştür. Bu hücre çoğalmalarında meydana gelen hata ileri dönemlerde kanser gibi ciddi problemlere yol açabileceğini göstermiştir. Yine son çalışmalarda Alzeimer adını verdiğimiz Türkçesi erken bunama olarak adlandırılan rahatsızlıkların bir önemli etkeni de kaliteli uyku uyuyamamak olarak ispatlanmıştır. Derin uykuya giremeyen kişiler eskiyen hücreleri yok edip çöpe atamayınca vucüdun ihtiyacı olan yeni hücreleri de üretemiyor. Bu olaylar beyin hücrelerini kapsıyorsa karşımıza unutkanlık, odaklanamama problemleri olarak çıkıyor.

Bu problemin görülme sıklığı ne kadardır?

Bu konuda arşivi en iyi olan ülkelerden bir Amerika’dır. Yaklaşık 330 milyon insanın yaşadığı Amerika’da 42 milyon kişinin apneden mağdur olduğu kaydedilmiştir. 22 milyonunu kişinin ise ciddi apneye bağlı uyku problemi yaşadığı kaydedilmiştir. 30 ile 70 yaş arası insanların bu apneden mağduriyet oranı %26. Türkiye’deki rakamların da bundan çok farklı olacağını düşünmüyorum. Ama bir gerçek var, bu durum tüm dünyada hızla artan ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. 2018 yılında yapılan bir çalışmada apneden mağdur insan sayısının 1 milyarı geçeceği ve bu rakamın beklenenden 10 kat daha fazla olduğu ifade edilmiştir. Uyku üzerine dünyaca meşhur bir araştırmacının “Dünya aslında uyuyamama pandemik tehlikesi ile karşı karşıya.”sözü dikkat çekicidir.

Uyku apnesi nedir ve teşhisi nasıl konulmaktadır?

Uyku apnesi sendromu, üst solunum yollarının kısmen veya tamamen tıkanması ve buna bağlı olarak da bir süre nefes alamama olarak tanımlayabiliriz. Aslında uyku apnesinden ziyade insanlar horlama şikayeti ile mağduriyetlerini anlatırlar. Genelde evli ise eşi, tek yaşayan biri ise etrafındaki insanların horlamasından şikayet etmesi ile farkında olunan bir durumdur. Maalesef horlama şikayetini saklayan bir grup hasta da olduğunu görmekteyiz. Bunu kendilerinin bir hatası, kusuru gibi görüp kendince çözüm bulmaya çalışan gruplar da mevcuttur.Horlama ile başlayan ve masum olarak ortaya çıkan bu durum böyle kalabileceği gibi yaşa bağlı olarak kilo alma, hareketsiz yaşam gibi faktörlerin de devreye girmesi ile etkisini daha da artırabilmektedir. Genelde mağdur bireylerden en sık duyduğumuz şikayetler arasında sabah yorgun kalkma, sürekli uyuma isteği, yaptığı işe odaklanamama, dikkat dağınıklığı yer almaktadır.

Bunların teşhisinde en güvenilir yöntem uyku laboratuvarıdır. Bir gece uyku laboratuvarında uyuyarak gece boyunca kalp ve beyin bulguları ayrıntılı bir şekilde takip edilip, kaydedilmektedir. Buradaki sonuca göre uyku laboratuvar sorumlusu hekimin size verdiği rapor doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir.

Sizin uyku apnesi ile ilginiz nasıl oldu?

Üniversitede akademisyen iken sık sık yurt dışına gittiğimde, uyku apnesinin sosyal medyada ciddi yer aldığını gördüm. Özellikle bunu engelleyici ürünler ve bunun uygulamalarının bir kısmında diş hekimlerinin önemli bir paydaşı olduğunu gördüm. Amerika’daki bu ürünlerin bir kısmını alıp mağdur hastalarda denedim. Bir kısmında işe yaradı, ama büyük bir kısmında ise maalesef fayda vermedi. En büyük problem herkesin ağız yapısının farklılık arz etmesiydi. Bu farklılık horlama şikayeti için kullanılan ağız içi aygıtının oturmasına engel oluyordu. Amerika’da kişinin ağzı ile bir Türk’ün ağzının farklılık göstermesi de çok olağandı. Bunun üzerine hastalarımda bireysel olacak şekilde aygıtı tasarlamanın doğru olacağına kanaat getirdim. 2012 yılından beri birçok hastamızda apne materyalinden tutun da, ağzın öne alma miktarını içeren birçok parametrelere baktım. Sonunda elimde gerçekten etkili olan bir aygıtı bulduğumu gördüm. 2020 yılında patent başvurumu yaptım, devamında CE başvurusunu yaptım ve o günden beridir de bu apareyi de hastalarımda kullanmaktayım.

Hangi hastalarımızda apareyiniz etkili olmaktadır?

Daha kolay anlaşılsın diye şöyle söyleyelim. Santral apne adını verdiğimiz apnede aparey kullanılmıyor. Çünkü bu apnede problem beyinden kaynaklanmaktadır. Yine eğer hastamız ağır OSAS ve sistemik başka problemler de beraberinde ise bu apareyimizi kullanmak yeterli olmayabilir. Hastamızın CPAP kullanmasını tavsiye ediyoruz. Bunların dışında horlama şikayeti var ise, hafif ya da orta derecede apne teşhis konmuş hastalarda başarılı sonuçlar alıyoruz.

Son olarak da ağır OSAS teşhisi konmuş ama kesinlikle CPAP kullanmayan veya kullanamayan hastalarda da doktoru onay verirse yapıyoruz. Maalesef CPAP kullanımına direnç gösteren ciddi bir hasta grubu var. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki dünyada nerdeyse CPAP kullanımı endikasyona rağmen sadece %50’lerde.

Apareyinizi kullanmak için belirli şartlar var mıdır nelerdir?

Hastalarımın mümkün olan hepsinden uyku raporu istiyorum. Hatta apareyi yaptıktan sonra da benim apne apareyi ile yatmalarını tavsiye ediyorum. Böylece etkisini de objektif olarak gözlemliyoruz. Ama hastalarımızn birçoğu faydasını zaten birkaç hafta içinde hissediyor ve tekrar uyku laboratuvarında yatmayı arzu etmiyorlar. Bunun dışında hastamızı KBB muayenesinden geçiriyoruz. Çünkü burunda kemik var ise, apareyin burundan nefes almasına engel olacaktır. Çünkü bu aparey ile dudaklar kapalı olarak burundan ideal nefes almasını sağlıyoruz. Burunda tıkanıklık var ise veya alerjik rinit var ise yapılan apne apareyin faydası sınırlı olacaktır. Onların da alerji ilacı kullanması gerekmektedir. Yine hastamızın diş ve diş etlerinin sağlığı kabul edilebilir bir seviyede olması gerekmektedir. Diş taşı var ise veya çürükler var ise onların rehabilite olması apareyin ağızda daha kolay adapte olmasını sağlamaktadır.

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni