DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-01-2023 15:56

Uyum Meclisinin Yeni Başkanı Betül Özen

Nürnberg’de 6 senede bir yapılan ve son olarak 9 Ekim 2022 günü gerçekleşen Nürnberg Uyum Meclisi’nin yeni başkanı ve yönetim kurulu üyeleri belirlendi. Nürnberg Uyum Meclisi’nin yeni başkanı Betül Özen oldu.

Uyum Meclisinin Yeni Başkanı Betül Özen

 

Uyum Meclisi’nin yeni yönetim seçiminde açılış konuşmasını yapan Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König şunları söyledi: Nürnberg Nüfusunun %48 i yabancı kökenli. Sizler burada 260 bin kişiyi temsil ediyorsunuz. 170 Ülkeden gelenleri burada 19 ülkeden gelen sizler temsil ediyorsunuz. Siz ve bizler Nürnberg için politika yapıyoruz. Geldiğiniz ülkelerin politik olaylarını Nürnberg ‘e taşımayın. Bu sene Kasım ayında Uyum Meclisinin kuruluşunun 50. Yılı düzenleyeceğimiz toplantı ile kutlayacağız.’’

Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König Başkanlığında yapılan 31 üyeden 29’unun katıldığı başkanlıkseçiminde üç aday yarıştı.17 üyenin oyunu alan 1996 Doğumlu Mühendis Betül Özen Başkan seçildi. Başkan yardımcılıklarına 16 oy alan İtalyan Adriano Flavio, 17 oy alan Ukraynalı Dmytro Daniel Feldman ve yine 17 oy alan Çibutili Saada Moumin Guireh Seçildi. Yönetim kurulu üyeliklerine ise Horst Göbbel, Theocharis Sakellariou,Diana Lutz, Sorush Mawlahi, Dorina Motzig seçildi.

Uyum Meclisi’nin yeni Başkanı Betül Özen kısa bir konuşma yaparak kendisine destek veren Uyum Meclisi üyelerine Teşekkür etti. Özen “Uyuma evet ve asimilasyona hayır” diyeceklerini, yabancı düşmanlığıyla mücadeleye edeceklerini, bu ülkeye maddi ver manevi büyük katkıları bulunan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için çaba sarf edeceklerini belirtti. Yönetime seçilen diğer üyelerde, Almanya’ya yeni gelen göçmen çocuklarımızın eğitim ve iş hayatında zorluk çekmemesi, eğitim ve meslek hayatında eşitlik sağlanması için çaba sarf edeceklerini ve meslek yerleri arayan gençlerin sorunlarına çözüm bulmak için uğraşacaklarını söyledi.

Uyum Meclisi Müdüresi Gülay Aşkın Aşar, üyelerinin yanı sıra uyum meclisine girenlerin akrabaları ile davetliler ve sivil toplum kuruluşların yöneticileri katıldığı toplantıda, uyum meclisi eski başkanı İlhan Postaloğlu’da bir konuşma yaparak “geçmişteki çalışma arkadaşlarına teşekkür diyorum ve yeni yönetime başarılar diliyorum” dedi. Toplantı sonunda Saadet Nürnberg Bölge Başkanı Musta Tamer’de Uyum Meclisinin yeni başkan ve yöneticilerini tebrik etti.

İlhan Baba-Nürnberg

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni