YAŞAM
Giriş Tarihi : 30-07-2023 20:13

Başkanlar Aşure dağıttı!

Muharrem ayının 10.cu gününe tekabül eden aşure günü nedeniyle, DİTİB Fürth Mevlâna Cami Başkanı Refet Avcı ve yönetim kurulu üyeleri tarafından aşure ikram ve dağıtım programı düzenlendi.

Başkanlar Aşure dağıttı! Türklerin yansıra diğer milletlerden insanlarında ilgi gösterdiği, DİTİB Fürth Mevlâna Cami Hocası Seyfettin Çoban Kuran okuduğu Programa, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Din Hizmetler Ataşesi Necmettin Saydan, DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Uğur Cankurt, Başkan yardımcısı Cemil Kimyacıoğlu, DİTİB Fürrth Dernek Başkanı Refet Avcı, Fürth Belediye Başkanı adına Sabrina Wiest katıldı.
Programda Refet Avcı, “Muharrem ayı, İslam alemi ve insanlık için önemli bir aydır. Birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşım ayıdır. İnsanların kaynaştığı, sevgiyi ve dostluğu paylaşımı hatırladığı en güzel zamanlardan biridir. Aşuremiz bereketli, birliğimiz daim olsun. Tutulan oruçları Allah kabul etsin” dedi.
Din Hizmetleri Ataşesi Necmettin Saydan “Tatlı ve ekşi değişik ürünlerden oluşan Aşure, tencerede piştiği zaman tadına doyum olmayan bir lezzete kavuşuyor. Farklı din ve kültüre sahip toplumda bir araya gelerek böyle güzellikler oluşturabilir. Toplumun bir parçası olduğumuzu Almanların bilmesi gerekir. Aşuredeki unsurlar gibi, bizler hep birlikte bir arada birlik, beraberlik ve dayanışma içesinde hareket edersek düşmanlıklar ortadan kalkar” dedi.