DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-06-2024 19:18

SPD-CHP’den çifte vatandaşlık dayanışması

SPD Nürnberg Fraksiyonu ile CHP Kuzey Bavyera Birliği, 27.06.2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Modern Vatandaşlık Yasası’yla birlikte serbest olan Çifte Vatandaşlık konusunda birlikte çalışma kararı aldı. İki parti temsilcileri bir araya gelerek yasa ve ‘çifte vatandaşlık’ konusunda bilgilendirme toplantıları düzenleyecek.

SPD-CHP’den çifte vatandaşlık dayanışması

 

SPD Nürnberg merkezinde düzenlenen toplantıya, SPD Nürnberg Fraksiyon 2.Başkanı Claudia Arabackyj, SPD Belediye Meclis üyesi Aynur Kır ile CHP Nürnberg Birlik Başkanı Funda Yurt, Gençlik Kolları Başkanı Cem Sivrikaya, CHP Nürnberg Birlik kurucu üyesi Yaşar Yuvanç katıldı.

Toplantı ’da konuşan SPD Fraksiyon 2.Başkanı Claudia Arabackyj, “CSU, CDU ve AfD’nin çifte vatandaşlık konusunda toplu bir şekilde ‘Hayır’ oyu vermelerine rağmen yürürlüğe girecek çifte vatandaşlıktan çoğunlukla Türk toplumu yararlanacak. Yükselen aşırı sağa karşı demokrat güçler birleşmeli” dedi.

‘HEPİMİZİ ÇOK MUTLU ETTİ’
Nürnberg Belediye Meclis Üyesi Aynur Kır ise şunları söyledi: ‘’Almanya’da göçmen kökenli 12 Milyon vatandaşın Alman kimliği yok. 5.3 Milyon vatandaşımız da 10 senenin üzerinde Almanya’da yaşamasına rağmen vatandaşlık yasasından yararlanamadığından seçme ve seçilme hakkına sahip değil. Açılacak ortak bir stant ve el ilanlarıyla vatandaşlarımızı yeni yasa ve çifte vatandaşlık yasası hakkında iki kardeş partinin milletvekilinin de katılacağı panel düzenlenecek.”

CHP Kuzey Bavyera Birliği Başkanı Funda Yurt da “12 yıldır Nürnberg'de siyasi olarak aktifiz. Kardeş partimiz SPD'nin, Türk vatandaşlarımızın çifte vatandaşlık taleplerini aynı vatandaşlık temelinde çözme konusundaki kararı ve kararlılığı, bizi ve Türk vatandaşlarını çok mutlu etti. 60 yıldan fazla süredir burada yaşayan, çalışan ve vergi ödeyen insanlar Seçme ve seçilme hakkı kazanıyor. Ayrıca, Almanya'daki vatandaşlarımıza ait temel haklar gibi özel haklar da elde ediyor. Göçmen kökenli vatandaşlarımızı çifte vatandaşlık konusunda bilgilendirmek için kardeş partimizi SPD’nin temsilcileriyle bilgilendirmeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

İlhan BABA/NÜRNBERG

 

 

 

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni