GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-06-2024 11:09

‘Acıları birlikte paylaşmalıyız’

02 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin yakılmasıyla çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan ve düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmişlerdi.

‘Acıları birlikte paylaşmalıyız’Nürnberg Alevi Kültür Merkezi Cem Evi (NAKM Cem Evi), ‘Çok Kötü Bir Şey Oldu’ Madımak belgeselini 2 Temmuz’da Nürnberg Cine Cita Kino 11 de gösterime sunuyor.
NAKM Cem Evi Başkanı Hüseyin Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak otelde yaşanan vahşeti ve kaybettiğimiz canları unutmamak, unutturmamak için düzenlenen “Çok Kötü Bir Şey Oldu” belgesel film gösterimi 02 Temmuz Salı günü saat 18:00 de Cine Cita Kino 11 ‘de gösterime sunulacak.Yönetmenliğini Ümit Kıvanç’ın yaptığı belgesel, sadece alevi toplumu değil, demokrasi ve özgürlük değerlerine inanan herkesin yüreğinde derin izler bırakan Sivas Katliamı’nı konu alıyor.


‘BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN’
“33 insanımızın hayatını kaybettiği bu trajedi, Türkiye'nin yakın tarihindeki önemli ve acı dolu olaylardan biridir. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için geçmişimizi hatırlamalı ve bu acıları birlikte paylaşmalıyız. Bu anlamlı etkinliğe katılarak hem kaybettiğimiz canların anısını yaşatabilir, hem de toplumsal hafızamızın diri kalmasına katkıda bulunabilirsiniz. Birlikte olursak, sesimiz daha güçlü çıkar. Unutmayın, tarihimizden ders çıkarmak ve daha aydınlık yarınlar için bu tür etkinliklere katılım çok önemli.

Hepinizi aramızda görmekten büyük mutluluk ve onur duyacağız.”

İlhan BABA/NÜRNBERG

 

 

 

 

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni