DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-01-2023 15:28

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Dünya’da Herkes İçin Adalet, Barış Ve İstikrar Sağlanmadı”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Mezunları Forumu”nda konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, “YTB, Türkiye Mezunlarını burada bir araya getirmek suretiyle halka halka büyüyen bir geleneğin çok önemli bir aşamasını da hayata geçirmiş oluyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Dünya’da Herkes İçin Adalet, Barış Ve İstikrar Sağlanmadı”

 

 

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde YTB tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Mezunları Forumu” programının ikinci gününde yapılan “Ortak Adalet Vizyonunda Buluşmak” başlıkla panelde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın konuştu.

 

YTB’nin, Türkiye Mezunlarını burada bir araya getirmek suretiyle halka halka büyüyen bir geleneğin çok önemli bir aşamasını hayata geçirdiğine dikkat çeken Kalın, “Türkiye’ye gelip okuyan arkadaşlarımızın buradan ayrıldıktan sonra kendi ülkelerinde, dünyanın farklı yerlerinde neler yaptıklarına dair elimizde bir envanterin olmaması yıllardır hep şikâyet ettiğimiz bir durumdu. Bundan daha önemlisi, Türkiye Mezunlarımız ile bir irtibatımız, bir bağımız olsun isterdik. YTB, Abdullah Eren Bey’in başkanlığında bu konuyu çok iyi bir çerçeveye oturttu. Burada meselenin çok küçük bir parçasını teşkil eden bu buluşma bile bu çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

 

MEZUN BULUŞMASI KÜRESEL KRİZE KARŞI ANAHTAR

 

Türkiye Mezunları Forumu’nda farklı milletlerden insanların bir ideal etrafında buluşmasının ortak adalet anlayışının ve mevcut küresel düzenin karşı karşıya kaldığı sorunların anlaşılmasında adeta anahtar olduğunu anlatan Kalın, “Çünkü mevcut küresel düzen hâlâ Avrupa merkezci siyaset, coğrafya ve tarih tasavvurunun ağır baskısı ve etkisi altında zihinlerimize işlenmeye devam ediyor” dedi.

 

DÜNYA’DA HERKES İÇİN ADALET, BARIŞ, İSTİKRAR VE REFAHIN SAĞLANAMADI

 

Son otuz yıllık dönemde yeni bir dünya düzeninin kurulmadığına vurgu yapan Kalın, herkes için adalet, barış, istikrar ve refahın sağlanamadığının açık bir şekilde görüldüğünü ifade etti.

 

Bu adaletsizliklerin silah sanayinde, iletişim sektöründe, kültür estetiğinde, medyada ve siyasetten uluslararası ilişkilere kadar etkisini sürdürmeye devam ettiğini belirten Kalın, “Bu gidişata itiraz eden sesler, ülkeler elbette var. Bunların başında da bildiğiniz gibi Türkiye geliyor. Özellikle Cumhurbaşkanımızın dünya beşten büyüktür ve daha adil bir dünya mümkün sloganıyla ifade ettiği bu reform çağrısı aslında sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin reform edilmesinden ibaret bir ifade çağrı değil. Bu bir küresel adalet çağrısı. Kelimenin en geniş manasıyla adaletin siyasi ve etik bir değer haline gelmesi. Yaşanan insanların hayatlarına dokunan bir gerçeklik haline gelmesi çağrısıdır. Adalet kelimesi bildiğiniz gibi bizim geleneğimizde çok özel ve derinlikli yeri olan bir kelimedir” diye konuştu.

 

Konuşmasında küresel çapta yaşanan kuraklık sorununun da altını çizen Kalın, “Bakın ocak ayındayız. Muazzam bir kış kuraklığı yaşıyoruz. Dünyanın başka yerlerinde başka iklim hadiseleri yaşanıyor. Bazen öyle bir şey oluyor ki bir ülkenin güneyinde orman yangınları varken kuzeyinde 200-300 kilometre ötede sel felaketleriyle uğraşmak durumunda kalabiliyorsunuz ki biz iki sene önce bununla uğraşmak zorunda kalmıştık. Korkarım iklim değişikliği ve küresel krizi önümüzdeki yıllarda bütün insanlığı bu manada merkezinden sarsmaya devam edecek” diye konuştu.

 

Kalın konuşmasında The Economist Dergisi’nin kapağını da eleştirdi. Kalın, “Biz Türkiye olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu talebimizi ve iddiamızı her platformda dile getiriyoruz. Birileri elbette bundan rahatsız oluyor. Türkiye'nin küresel düzeni reforme edilmesi gerektiğini, adalet üretemediğinin belirtmesini hazmedemeyen, bundan rahatsız olan çevrelerin bulunduğunu biliyoruz.

 

 

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni