DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-03-2024 22:54

FRESSGASSEDE CADDESİ RAMAZAN İÇİN IŞIKLANDIRILDI

Almanya’da bu yıl Ramazan Ayında bir ilk yaşandı. Frankfurt´un en işlek caddesi olan Fressgassede Ramazan ayı için ışıklandırıldı.

FRESSGASSEDE CADDESİ RAMAZAN İÇİN IŞIKLANDIRILDI

 

Almanya’nın finans şehri olan Frankfurt’un Fressgasse Caddesi Ramazan ayına özel hilaller, yıldızlar ve kandillerle ışıklandırılarak Almanya’da bir ilki gerçekleştirilmiş oldu. Frankfurt Anakent Belediyesi Ramazan ayına özel aydınlatma yapan ilk büyükşehir belediyesi oldu.

Ramazan’ın ilk günü caddeye asılan süslemelerin ışıklarının açılmasıyla cadde adeta Frankfurt’ta yaşayan Türklere ülkelerindeki Ramazanları hatırlattı. Belediyeye maliyeti 50 bin Euro´dan fazla olduğu belirtildi.

Ramazanın ilk günü ışıklandırılan Fressgasse Caddesinde düzenlenen etkinliğe Frankfurt Belediye Başkanı Grüne Dr. Nargess Eskandari Grünberg, Frankfurt Belediye Meclisi Başkanı Hilime Arslaner Grüne de katıldı.

Frankfurt Anakent Belediyesi, Ramazan ayında şehrin en işlek caddelerinden Fressgasse´in iki farklı girişine Happy Ramadan (Mutlu Ramazanlar) yazılı ışıklı tabela astırdı.

Araç trafiğine kapalı olan caddeyi, Ramazan ayına özel hilal, yıldız ve kandillerle süsleyen Alman yetkililer Müslümanların Ramazanını tebrik etmek istediklerini belirttiler.

Frankfurt Belediye Başkanı Dr. Nargess Eskandari Grünberg, ‘Frankfurt Büyüksehir Belediye Meclisi´nin aldığı Ramazan ayına özel aydınlatma kararından büyük bir mutluluk duyuyoruz’ dedi.

Grünberg, ‘Bunlar birlikteliğin ışıklarıdır. Ayrımcılığa, Müslüman karşıtı ırkçılığa ve aynı zamanda antisemitizme karşı bir tavırdır’ diye konuştu.

Frankfurt Şehir Meclisi Başkanı Hilime Arslaner de, ‘Frankfurt´ta şimdiye kadar sadece Noel ve Yahudilerin Hanuka Bayramında caddeler süsleniyordu. Almanya´da 5 milyon 500 bin Müslüman yaşıyor. Bu sayı ülke nüfusunun yüzde 6.5´ini oluştururken, sadece Frankfurt ve çevresinde 150 bin Müslüman yaşamaktadır. Frankfurt için bir ilke imza atan Anakent Belediye Başkanı ve Meclis üyelerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Bizler de bu ilkin bir parçası olduğumuz için gururluyuz’ dedi.

 

Necdet Karaşahin / Frankfurt

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni