YAŞAM
Giriş Tarihi : 17-11-2022 01:31

Nürnberg Mezarlıklar Müdürü Hoffman, tabutsuz kefenle defin nasıl yapılacağını anlattı

Nürnberg Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında, tabutsuz, kefenle İslami kurallara göre nasıl defin yapılması gerektiği anlatıldı. Nürnberg Güney Mezarlığı’nda düzenlenen toplantıda, Nürnberg Mezarlıklar Müdürü Armin Hoffman ile Nürnberg Mezarlıklar Müdürlüğü Teknik Bölüm sorumlusu Angela Lachmann bilgi verdi.

Nürnberg Mezarlıklar Müdürü Hoffman, tabutsuz kefenle defin nasıl yapılacağını anlattıNürnberg Süd(Güney) Mezarlığında düzenlenen bilgilendirme toplantısına Nürnberg Mezarlıklar Müdürü Armin Hoffman ile Nürnberg Mezarlıklar Müdürlüğü Teknik Bölüm sorumlusu Angela Lachmann anlattı. Bavyera Eyalet SPD Milletvekili ve Parti genel Sekreteri Arif Taşdelen, Çevre ve Sağlık Danışmanı Britta Walthelm,Yeşiller Partisinden Belediye Meclis Üyesi Lamia Yiyit, SPD Milletvekili adayı gösterilen Aynur Kır, Nürnberg Din Hizmetler Ataşesi Fuat Gökçebay, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu, DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkan Yardımcısı Cemil Kimyacıoğu ve Başkan Yardımcısı Gülay Arık, DİTİB Nürnberg Eyüp Sultan Cami Başkanı Hasan Aslan, İGMG Kuzey Bavyera İrşad Başkanı Bilal Demioğlu, İGMG Kuzey Bavyera Kurumsal İletişim Başkanı Ertan Sürekli, İGN İslamische Gemainde Nürnberg Başkanı Aovichi Behreddin ile Sivil Toplum Kuruluşlarından bazı temsilciler katıldı.
HOFFMAN, tabutla defin işleminin 4 kişiyle, anacak kefenle defin işleminin en az 6 kişiyle yapılması gerektiğini söyledi: “Kefenle defin işleminde mezar içinde özel eğimli bir bölüm oluyor. Mevta mezarda yan tarafa konulduktan sonra özel hazırlanmış tahta konuluyor. Ayrıca önce küreklerle yarıya kadar toprakla doldurup sonra kapatıyoruz. Tabutla definde kürek yerine iş makinası ile toprak hemen kapatılmakta. Kısacası Müslümanların kefenle defin işlemi biraz daha uzun sürüyor. Kefenle definde tabut olmadığından mevtanın tabutu tahta ise yakılıyor ve alüminyum ise dezenfekte edildikten sonra tekrar kullanılıyor. Mevtanın mezara yerleştirilmesi sırasında aile yakınlarının herhangi bir kaza durumunda sigorta ödemediği için buna izin veremiyoruz. Bunu anlayışla karşılayacaklarını düşünüyoruz.”