DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-02-2024 11:59   Güncelleme : 23-02-2024 12:17

Pozantı ile Margetshöhheim ‘kardeş şehir’oldu

Almanya’nın Würzburg yakınlarındaki Margetshöchheim Belediyesi ile Adana’nın Pozantı Belediyesi arasında 2021 yılında başlayan kardeş şehir olmaya yönelik görüşmeler netlik kazandı. Margetshöhheim Belediye Başkan ve Meclis üyeleri, Pozantı iş birliğine onay verdi.

Pozantı ile Margetshöhheim ‘kardeş şehir’oldu


Almanya’nın Unterfranken bölgesinde temaslarda bulunan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay başkanlığından oluşan delegasyonu, Margetshöchheim Belediye Mesclisinde Pozantı ve çevresini en güzel şekilde tanıtıp Almanya’dan bir belediyeyi kardeş kent kazanmayı başardı.


İKİ ÜLKE DOSTLUK İLİŞKİLERİNİ DESTEKLİYORUZ
İki ilçenin kardeşlik ilişkilerinin onaylanması nedeniyle yapılan toplantıda bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolos Yardımcısı Adnan Bahçekaral, “Başkonsolosluk olarak Türkiye ve Almanya yerel yönetimlerinin dostluk ve kardeşlik ilişkilerine girmesi en çok desteklediğimiz konulardan biridir. Şehirlerarası dostluğun heyecan dolu çizgisini koruyabilmesi için sürekli içi doldurulmalı ve programlar düzenlenmelidir. Margetshöchheim Başkanı Waldemar Brohm ve Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ı uzun uğraşlarından sonra geldikleri dostluk ilişkilerinden dolayı kutluyorum. Buradaki resim sergisi iki milletin dostluk tarihini işaret ediyor. Ancak bunların bilinçli olarak önemini anlatıp, kayda geçirip topluma sunmak gerekiyor. Würzburg’da yaşayan kültür tarihçimiz Dr. Latif Çelik’in çalışmaları burada önem kazanıyor. Almanya’da Türk kahvesi tarihi araştırmaları ile yaşadığımız ülkeye önemli eserler bırakan Dr. Çelik, Pozantıdaki Bağdat Demiryolunu öne çıkararak her iki tarafın ilgisinin kültür tarihi minvalinde gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu akşam milletlerimizin dostluk ve iş birliğinin daha da artacak olmasına inanmış biri olarak resim sergisi açılışı ve iki belediyenin kardeşlik ilişkisini başlatmış olduğunu görmekten büyük memnuniyet duymaktayım” şeklinde konuştu.