KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 01-10-2023 23:02

Hasat Bayramında alkışlar Fürth Türk Topluma

Almanya’nın Bavyera Eyaletinin Fürth kentinde, yaklaşık 200 yıldır geleneksel olarak Ekim ayının ilk haftasında görkemli Erntedankfestzug (Hasat Bayramı) adıyla bir etkinlik düzenlendi.

Hasat Bayramında alkışlar Fürth Türk Topluma



Bu seneki hasat bayramına katılan 83 farklı kuruluşdan 55.ci sırada yer alan Fürth Türk Toplumu kortejini, yüzbini aşkın katılımcı izledi. Hasat Bayramında, farklı ülkelerin kültürel faliyetleri sergindi.
HASAT BAYRAMI DOSTLUKLARI PEKİŞTİRİYOR
Bavyera Başbakanı Markus Söder, Fürth Belediye Başkanı Thomas Jung, Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, Fürth Mevlana Cami Başkanı Refet Avcı, Cami Hocası Seyfettin Çoban, çok sayıda Milletvekilleri, Belediye Meclis Üyeleri ve iş insanları olmak yüzbini aşkın kişi izledi. Hasat Bayramında, Fürth Belediye Başkanı Thomas Jung yaptığı kısa açıklamada,18.yüzyılda yaşanan kuraklığın ardından alınan bol mahsul nedeniyle sevinçlerini yürüyüşle kutlayan Fürth’lüler her sene ekim ayının ilk haftasın da Hasat Bayram’ı törenle kutlanmakta dedi. Fürth’ün dünya kültürlerine açık bir kent olduğunuda sözlerine ekleyen Fürth Belediye Başkanı Thomas Jung, çok sayıda yabancı grupların kortejde yer alarak kültürlerini sergilemesi ülkeler arası dostlukları pekiştirmektedir“ dedi.
TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRMAK ÖNEMLİ
Fürth kentinde düzenlenen Hasat Bayramına, Fürth Mevlana Cami Derneği öncülüğünde Fürth’te bulunan Türk derneklerinin desteği ile Türk toplumu adına katılımın olduğunu belirten Fürth DİTİB Mevlana Cami Dernek Başkanı Refet Avcı “Fürth Türk toplumu olarak ülkemizi temsil etmenin ve kortejde ürk Bayrağının dalgalandığının görülmesini sağalamak önemli. Türk bayraklarını dalgalandırmanın bahtiyarlığını hep birlikte yaşadık. Geçit kortejine katılan Türk folklorcularımızın gösterisine ilginin de görülmesi bizleri sevindirdi dedi.
HASAT BAYRAMINA FÜRTH’ÜN KARDEŞ ŞEHRİ MARMARİSTEN KİMSENİN KATILMAMASI DİKKAT ÇEKTİ
Bu sene geröekleşen Hasat Bayramına, Fürth’ün kardeş şehri Marmaris’ten hiç bir kimsenin katılması dikkat çekmesine rağmen Fürth şehir merkezinde açılan kardeş şehirler köşesinde yer alan Fürth’ün kardeş şehri Marmaris standı da ilgi gördü. Standa gelenlere Türk çay, Türk kahvesi ve ev yapımı Türk tatlıları ikram edildi.

İlhan Baba-Fürth

Ökkeş ToyÖkkeş Toy

avrupaolay.com'da İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni